Doğu Marmara Bölgesi'nin sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomları ve pozitif ve negatif duygu durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological symtoms and positive and negative mood and short symptoms of individuals who are addicted to social mediaa where Eastern Part of Turkey
  1. Tez No: 657401
  2. Yazar: ZEYNEP AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada da Doğu Marmara Bölgesi'nin sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomları ve pozitif ve negatif duygu durumu ile kısa semptomları arasındaki ilişkinin incelenmiştir. Doğu Marmara Bölgesi'nin sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomları ve pozitif ve negatif duygu durumu ile kısa semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya 18 yaş üstü ve 65 yaş altı, 1502 kadın ve 1498 erkek olarak toplam 3000 kişi katılmıştır. Katılımcılara internet kullanımı, bağımlılık yaşama durumuyla ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) ile çözümlenmiştir. Araştırma da pozitif ve negatif duygu durumu ile kısa semptomları ölçeği kullanılıp, kayda değer birçok sonuca ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sosyal medya ile demografik değişkenler arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca, psikolojik semptomlar arasındaki hostilite alt boyutunun sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile anlamlı ilişkili olduğu görülmüştür. Pozitif ve Negatif duygular alt boyutlarının ise sosyal medya bağımlılık düzeyi anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Demografik değişkenler arasında yer alan, çocuk sahibi olmama, genç yaşta olmak ve bekar olmak ile sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. Hostilite düzeyi, pozitif ve negatif duyguları yüksek olma durumu ile sosyal medya bağımlılık düzeyi pozitif yönlü ve anlamlı ilişkilidir. Araştırmada elde edilen bulguların, ilerleyen dönemlerde sosyal medya bağımlılığı ve ilişkili psikolojik faktörlerin ele alınması bakımından yol gösterici veriler sunduğu düşünülmektedir. İleri çalışmalarla bulgular desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between positive and negative mood and psychological symptoms of individuals who have social media addiction in Eastern Marmara region was investigated. This study was conducted for the purpose of reviewing,the relationship between positive and negative mood and short symptoms of individuals who have social media addiction in Eastern Marmara region and in this study , a total of 3000 people were included under 18 years of age and under 65 years of age, 1502 women and 1498 men. The participants were asked questions about the use of the internet and the situation of addiction. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the Social Sciences Statistical Package Programme (SPSS). In addition,in the study, positive and negative mood and Brief Symtom Inventory were used and a remarkable number of results were obtained. According to the results of the study, a significant relationship was found between social media and demographic variables. In addition, the hostility sub-dimension between psychological symptoms was significantly associated with the level of social media dependence. Positive and Negative emotions subscales were found to be significantly related to social media addiction levels. Among the demographic variables, there was a positive relationship between having a child, being younger and being single, and the level of social media addiction. The level of hostility, positive and negative emotions, and high level of social media dependency are positively and significantly correlated. The findings of the study are thought to provide guidance in addressing social media dependency and related psychological factors in the following periods. Findings may be supported by further studies.