Sosyal medya bağımlılarındaki psikolojk semptomlar
Relation of social media addiction and psychological symptoms
  1. Tez No: 657417
  2. Yazar: EGE KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ile Batı Marmara bölgesinde yaşayan sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Batı Marmara Bölgesinde yaşayan 18-65 yaş arası 2900 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada bireylerin sosyo demografik özelliklerini tespit etmek için '' Sosyo Demografik Soru Formu '', davranışsal bağımlılıkları ölçmek için '' Davranış Etkileme Yükü Formu '' ve çeşitli psikolojik belirtileri taranarak amacıyla da Derogotis ( 1992 ) tarafından geliştirilen '' Kısa Semptom Envanteri '' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Batı Marmara Bölgesinde eğitim düzeyinin, çocuk sayısının, yaşın, depresyon, somatizasyon ve hostilitenin, sosyal medya bağımlılığı üzerinden anlamlı derecede farklılıkları bulunmuş ve sosyal medya bağımlılığının psikolojik semptomlar ile birlikte artış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the psychological symptoms of individuals with social media addiction in the West Marmara Region of Turkey. The sample of the study consists of 2900 people aged between 18-65 living in the West Marmara Region. In this study, '' Sociodemographic Questionnaire'' was used to determine the sociodemographic characteristics of individuals, '' Behavior Impact Load Form'' was used to measure behavioral dependencies, '' Brief Symptom Inventory'' developed by Dregotis ( 1992 ) various psychological symptoms was used to screen. As a result of this study, it was found that the level of education, the number of children, depression, somatization, hostility in West Marmara Region had significant differences over social media dependency and it was found that social media addiction increased with psychological symptoms.