Akdeniz Bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin pozitif ve negatif duygu durumlarıyla ve psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between positive and negative emotions and psychological symptoms of individuals using alcohol in the Mediterranean Region
- Tez No: 657423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ HAZMİ OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alkol kullanımıyla ilgili ortaya çıkan problemler çok eski bir tarihe dayanmakla birlikte ülkemizde de giderek artan halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Alkol bağımlılığı olan birey işlevsellikte bozulmalar yaşar. Bu alandaki bozulmalar; işe devamsızlık ve iş kaybı, aile üyeleri, sosyal yada romantik ilişkide bulunduğu kişilerle tartışma ve kazalara sebep olarak yasal zorluklarla karşılaşılmasına neden olur. Bu araştırma Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profil Çalışmasında Akdeniz bölgesinde taranacak olan bireylerde alkol kullanımı olan kişilerin alkol kullanım sıklığı ile pozitif ve negatif duygu durum ve psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. TURBAHAR çalışmasına dahil olan katılımcılardan 9 bölge arasında olan Akdeniz Bölgesinde yaşayan 2800 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu araştırmada örnekleme seçilen katılımcılar gönüllülük esasına göre araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Alkol kullanım sıklığı ile negatif duygu durum alt boyutu ile arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulurken, alkol kullanım sıklığı ile pozitif duygu durum alt boyutu arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bireylerin alkol kullanma sıklığı; erkek cinsiyetinden olma, medeni durumu bekar olma, eğitim düzeyi, yaş değişkenleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanırken sahip olunan çocuk sayısı ile arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların alkol kullanım sıklığı ile anksiyete, depresyon, olumsuz benlik ve somatizasyon arasında anlamlı bir fark bulunmamışken, alkol kullanım sıklığı ile hostilite arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bireylerde alkolün kötüye kullanımıyla oluşabilecek olumsuzluklar ve bu olumsuzluklara getirilecek çözüm öneri için, psikoeğitim çalışmaları ile uzmanlar tarafından verilebilir.
Özet (Çeviri)
Although the problems related to alcohol use are based on a very old history, it is becoming an increasing public health problem in our country. Individuals with alcohol addiction experience impaired functionality. Distortions in this area; Loss of work and loss of jobs, family members, people who have a social or romantic relationship with individuals and causes legal difficulties to cause accidents. This study aimed to investigate the relationship between Turkey Addiction and Mental Health Profile Study for individuals to be screened in the Mediterranean region with a prevalence of alcohol use in people with alcohol use positive and negative mood and psychological symptoms. The sample of the study is 2800 people living in the Mediterranean Region between 9 regions among the participants of the TURBAHAR study. At the same time, participants who were selected in this study were included in the study on a voluntary basis. The data were collected by using sociodemographic information form, Positive and Negative Emotion Status Scale and Brief Symptom Inventory. While there was a positive correlation between the frequency of alcohol use and the negative emotion subscale, no significant difference was found between the frequency of alcohol use and the positive mood subscale. Frequency of alcohol use by individuals; While there was a positive correlation between marital status, marital status, education level and age variables, a significant negative correlation was found between the number of children and the number of children. While there was no significant difference between the frequency of alcohol use, anxiety, depression, negative self and somatization, a significant positive correlation was found between the frequency of alcohol use and hostility. The negative effects of alcohol abuse in individuals and the solution to be brought to these problems can be given by the experts with psychoeducation studies.