Vergi Hukukunda muhasebe hilesi suçu
Crime of accounting fraud within the Tax Law
- Tez No: 657424
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKCİ ÇALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tarihsel süreçte ekonominin canlanması ile gelişen ticari hayatta rekabette avantaj elde etmek, rasyonel şekilde işletme ile ilgili kararlar alabilmek gibi esasında ekonomik gerçekliğin türettiği muhasebe defterleri ve düzeni; devletin ekonomik alanı -kamu menfaatinin varlığı genel gerekçesiyle- düzenlemesi sonucu çağdaş hukuk sistemlerinde kanuni ödev olarak yer almaya başlamıştır. Bu çalışmanın konusu ise geçmişten bugüne hukuki yükümlülük halini alan muhasebe düzenine uyum yükümlülüğü kapsamında yapılan muhasebe işlemlerindeki hileler ve öngörülen yaptırımlardan oluşmaktadır. Bu kapsamda öncelikle muhasebe hukukunun ışığında hesap ve muhasebe kavramları, muhasebenin temel ilkeleri ve Türk muhasebe sistemi açıklanarak devamında ceza hukuku temelinde hile kavramı ve hatadan ayrıştırılması yargı içtihadından da faydalanılarak sunulmuş ve VUK madde 359'da düzenlenen hesap ve muhasebe hilesi yapma suçu incelenerek Türk hukukuna göre hesap ve muhasebe hilesi kavramının genel kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Bu kapsamda suçun kanunda tanımının olmayışının suçu işlenemez kılıp kılmadığı, suç işlenebilecek ise hangi davranışlar ile işlenebileceği, muhasebe hilesini cezalandırır normların TTK, SerPK, BankK, Sigortacılık Kanunu ve genel ceza kanunu olan TCK'da da bulunması sebebiyle suçun düzenlenişinin farklı kanunlarda birbiriyle iç içe geçecek şekilde kaleme alınmış olması sorunları ilgili mevzuatla ilişkilendirilerek irdelenmiştir. Sonuç olarak vergi, muhasebe ve ceza hukuku ilkeleri ışığında muhasebe hilesinin suç olarak düzenlendiği diğer kanunların düzenlemeleri ve düzenlenme amaçları göz önünde bulundurularak VUK 359 hükmünün yeniden kaleme alınması gerekliliği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Derived from the economic reality such as gaining a competitive advantage in business life that developed with the revival of the economy in the historical process and making business decisions rationally, accounting books and system started to take place as a legal duty in modern legal systems as a result of state's regulation of the economy on the grounds of public interest. The subject of this study consists of frauds and nominal sanctions in accounting transactions made within the context of the obligation to comply with the accounting system, which has become a legal obligation from the past to present. In this context, firstly, in the light of accounting law, account and accounting concepts, basic principles of accounting and the Turkish accounting system have been explained, and then the concept of fraud on the basis of criminal law and its separation from error have been presented by making use of judicial case law and the crime of account and accounting fraud regulated in article 359 of the Tax Procedure Law has been examined to develop the conceptual framework of account and accounting fraud in line with Turkish law. Within this scope, the problems such as the fact that since the crime has no definition in the law, does it make the crime uncommittable or not and if the crime is committable, which behaviors are considered as the crime and the fact that the crime is regulated in different laws in a way to interlace since the norms that punish the accounting fraud are included in the Commercial Code of Turkey, Capital Market Law, Banking Law, Insurance Law and the Criminal Code of Turkey as the general penal code, have been examined in relation to the related legislation. Consequently, in the light of the principles of tax law, accounting law and criminal law, suggestions have been made on the necessity to re-write the article 359 of the Tax Procedure Law by taking into consideration the regulations in other laws in which the fraud is regulated as a crime and its regulation purposes.