Döviz kuru ve petrol fiyatları arasındaki ilişki: 1990-2018
The relationship between exchange rate and gasoline prices
- Tez No: 657448
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Döviz kuru ve petrol fiyatı arasındaki ilişki yıllarca farklı çalışmalara konu olmuştur. Özellikle petrol krizinin meydana gelmesiyle birlikte petrole olan rağbet artış göstermiş ülkeler arasından petrole sahip olma savaşları baş göstermiştir. Petrol uluslararası piyasalarda dolar cinsinden işlem görmektedir. Bu yüzden petrol fiyatında yaşanan en az bir değişim bile döviz kuru üzerinde aynı şekilde döviz kurlarında meydana gelecek olan ufak bir değişimde petrol fiyatları üzerinde yadsınamayacak bir etkiye sahiptir. Petrol arz ve talebi kurlardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çalışmalar boyunca sıklıkla gözlemlenen sonuca göre petrol ithalatı yapan ülkelerde doların değeri düşüş gösterirken, Petrol ihraç eden ülkelerde dolar değer kazanmaktadır. Bu çalışmada döviz kuru ve petrol fiyatı arasındaki ilişki 1980-2018 dönemleri baz alınarak incelenmiştir. Bu çalışmaya göre döviz kuru ve petrol fiyatı arasında ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The relationship between the exchange rate and the oil price has been the subject of different studies for years.Especially with the arrival of the oil crisis, oil ownership wars started from countries that showed interest in oil. Oil is traded in dollars in international markets, so a slight change in oil price, which will also occur in exchange rates, has an undeniable effect on oil prices. Write a font written on the fluctuations in oil supply and demand.According to the results taken as an example for the studies, the value of the pump that imports oil decreases, while the dollar is gaining value in the oil exporting countries. Between the periods of 1980-2018, it was examined mutually.There is a relationship between the exchange rate and oil price between these periods.