Ebu'l-Kâsım İbnu'ṣ- Sayrafî ve El-Efḍaliyyât adlı eseri
Abu Al-Qasim İbn Al-Sayrafi and his work, Al-Afdaliyyat
  1. Tez No: 657452
  2. Yazar: PERVİN BÜYÜKYAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ebu'l-Ḳâsım İbnu'ṣ-Ṣayrafî (Doğum: 463/1071-Ölüm: 542/1147) h.VI. asırda Fâtimî devletinde yaşamış yazar, Şair ve devlet adamıdır. 495'te Dîvân-ı İnşâ'da görev almıştır. O dönemin veziri Efḍal b. Bedr el-Cemâli ile arası açılmış ve bir süre görevinden uzaklaştırılmıştır. Yazdığı edebi risaleler sayesinde affedilmiş ve görevine tekrar dönmüştür. Vezir Efḍal b. Bedr el-Cemâli'ye yazdığı risalelerden yedisi bir müstensih tarafından“el-Efdaliyyât”adıyla bir mecmuada toplanmıştır. Kendini affettirmek ve Vezir Efḍal b. Bedr el-Cemâli'yi övmek, onun şerefini yükseltmek için yazılan bu risaleler Fâtimi dönemi edebiyatı hakkında bize bilgi vermektedir. Ebu'l-Ḳâsım İbnu'ṣ-Ṣayrafî ve el-Efdaliyyât adlı eserinin anlatıldığı bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte; Fâtimi devletinin sosyokültürel durumu, dili, edebiyatı ve o dönemin risaleleri anlatılmıştır. Birinci bölümde; Ebu'l-Ḳâsım İbnu'ṣ-Ṣayrafî'nin hayatı, vefatı, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde“el-Efdaliyyât”adlı eserin ismi, yazılış amacı, metodu, konusu ve içindeki risaleler ele alınmıştır. Sonuçta ise değerlendirmeler yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ebu'l-Ḳâsım İbnu'ṣ-Ṣayrafî, el-Efdaliyyât, Efḍal b. Bedr el-Cemâli, Dîvân-ı İnşâ, risale, affetmek, Fâtimî vezirleri, şair, Mısır, medih, övgü, medhiye.
Özet (Çeviri)
Abu al-Qasim Ibn al-Ṣayrafi (Born: 463/1071-Death: 542/1147) was lived in 6. Century. He was a bureaucrat, poet and writer in Fatum State. He worked in Divan-ı Inşa in 495. When he was grow away with Efḍal b. Bedr al-Cemali, he was expelled from his duty because of the literary tractates that he wrote, he got forgiven and reassigned to his duty. 7 of Tractates that he wrote for Efḍal b. Bedr al-Cemali had collected by a handwriter for“al-Afdaliyyat”the journal. His Tractates were about make himself forgiven to Efḍal b. Bedr al-Cemali by complimenting. Those Tractates are giving us information to understand the literature of Fatimi era. Abu al-Qasim Ibn al-Ṣayrafi and his piece al-Afdaliyyat has two parts; prologue and epilogue. In the prologue there are informations about sociocultural, literary and lingual statements about Fâtimî State. In the first section there are informations about Abu al-Qasim Ibn al-Ṣayrafi s life death and pieces. In the second section, there are name of al-Afdaliyyat , the purpose it written for, it's method and the Tractles in it. In epilogue there are statements. KEY WORDS: Abu al-Qasim Ibn al-Ṣayrafi, al-Afdaliyyat, Efḍal b. Bedr al-Cemali, Divan-ı Inşa, tractate, forgive, Fatimans viziers, poet, Egypt, mediha, praise, eulogy.