Farklı dozlarda ve kombinasyon halinde uygulanan azot ve solucan gübrelerinin patates (Solanum tuberosum L.)'in verim ve kalite unusurlarına etkisi
Effect on yield and quality characteristics of potato (Solanum tuberosum L.) of different rates of vermicompost fertilizer applied in combination with nitrogen fertilizer)
- Tez No: 657469
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, azot ve solucan gübrelerinin farklı dozlarının patatesin Erzurum ekolojik koşullarında verim, verim unsurları ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2019 yılında yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada azotun iki (12 ve 24 kg/da) ve solucan gübresinin altı (200, 400, 600, 800, 1000 ve 1200 kg/da) farklı dozları her blokta kombinasyon halinde yer almıştır. Deneme“Tesadüf Blokları”deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre patatese azot ve solucan gübrelerinin değişik miktarlarının kombinasyon halinde uygulanmasının çıkış ve çiçek açma süreleri ile çıkış oranı haricinde diğer incelenen tüm karakterler üzerine etkileri önemli bulunmuştur. Deneme yılındaki ortalamalara göre en düşük çiçeklenme süresi (54,0 gün), en fazla sap sayısı (5,0 adet), ocak başına yumru sayısı ve verimi (16,6 adet ve 240,7 g), dekara toplam (3609,2 kg), büyük (2428,0 kg) ve orta (812,1 kg) yumru verimleri, protein oranı (%9,3) dekara azotun 24 kg dozu ile solucan gübresinin 1000 kg'lık dozunun birlikte uygulanmasında tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, bölge şartlarında patates yetiştiriciliğinde 24 kg N + 1000 kg/da solucan gübre uygulaması verimde, 12 kg N + 1000 kg/da solucan gübresi de kalite yönünden artışlar sağlamıştır. Dolayısıyla, özellikle verim açısından azotun ve solucan gübresinin yüksek, kalite açısından ise azotun düşük dozuna karşılık yine solucan gübresinin yüksek dozlarının karışık olarak kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the effects of different doses of nitrogen and vermicompost on potato yield, yield components and quality in Erzurum ecological conditions in 2019. Method: The experimental design was a randomized complete block with three replicates. Treatments consisted of the combinations of two nitrogen rates (12 and 24 kg da-1) and six vermicomposts (200, 400, 600, 800, 1000 and 1200 kg da-1) rates. Findings: The effects of treatments on the characteristics examined were statistically significant without days to emergence, flowering and emergence rate. According to the results of the study, lowest flowering time (54,0 days), the highest number of tubers hill (5,0), the highest tuber yield per hill and per decare (16,6 and 240,7 g), large (2428,0 kg) and medium (812,1 kg) tuber yields and highest protein content (9,3%) was determined in the combination of 24 kg rate of nitrogen and 1000 kg rate of vermicompost per decare. Results: As a result, the application of 24 kg N + 1000 kg da-1 vermicompost fertilizer in potato cultivation under region conditions increased the yield and 12 kg N + 1000 kg da-1 vermicompost fertilizer increased the potato quality. Therefore, the results of the study demonstrated that higher rates of nitrogen and vermicompost fertilizers are required for high tuber yield in potato, and a combination of lower nitrgoen and higher vermicompost rates for higher tuber quality.