Farklı dezenfeksiyon kombinasyonlarındaki etkin maddelerin kuluçkalık yumurta kabuğuna geçmesi ve civciv çıkma oranı üzerine etkileri
The Residue of active substances on broody egg shell in different disinfectant combinations and effects on the hatchability
- Tez No: 99476
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
55 ÖZET Farklı Dezenfektan Kombinasyonlarında Etkin Maddelerin Kuluçkalık Yumurta Kabuğuna Geçmesi ve Civciv Çıkım Oranı Üzerine Etkileri Bu çalışmada, kuluçkalık yumurtaların, yumurtlamadan kuluçka işlemlerinin sonuna kadar süren dönemde, farklı dezenfektan kombinasyonlarının değişik derişimlerde ve farklı yöntemlerle dezenfeksiyon işlemleri yapılarak döllü yumurtalardan civciv çıkma oranları üzerine etkileri ile seçilen dezenfektanların yumurta kabuğuna geçme düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylece farklı dezenfektanların kombine halde yumurta dezenfeksiyonunda başarılı bir şekilde kullanılıp kullanılamayacakları hususuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılan dezenfektan karışımları şu seçeneklere göre hazırlanmıştır: Karışım 1, 100 ml'de 4 g Glutaraldehid, 6 g Benzalkonyum klorür ve 8,3 g Formaldehid içeren sulu çözelti hazırlandı. Karışım 11, 100 ml'de 15 g Glutaraldehid ve 6 g Benzalkonyum klorür, içeren sulu çözelti hazırlandı. Karışım 111, 100 ml'de 5 g Benzalkonyum klorür ve 12 g Formaldehid, içeren sulu çözelti hazırlandı. Karışım IV, 450 mi Formaldehid, 225 g Potasyum permanganat ile yavaş yavaş karıştırılması suretiyle hazırlandı. Karışım I, II, III, seçeneklerinin her biri ayrı ayrı 1/160, 1/320 ve 1/480 sulandırma oranlarında uygulama çözeltileri hazırlanarak, daldırma, püskürtme yöntemleri şeklinde uygulandı. Karışım IV seçeneği tütsüleme suretiyle, belirtilen oranlar normal derişim olarak kullanıldı. Diğer derişimler belirtilen normal derişim esas alınmak suretiyle; tek uygulama normal derişimde, iki kez tütsüleme işlemi normal derişimde, normal derişimin yansı ve iki katı derişimde, üç sefer tütsülenen grup ise normal derişimlerde gerçekleştirildi. Dezenfektan daldırma çözeltilerinin sıcaklığı 35-40 °C derece tutuldu. Yumurtalar 20 'şerli gruplar halinde daldırma ortamında bir dakika süreyle bekletildi. Bu süre sonunda her bir grup kuluçka arabasının selelerine yerleştirildi. Püskürtme suyu sıcaklığıda 35 - 40 °C derece arası tutuldu. Yumurtalar her grup ayrı ayrı ıslanana değin püskürtme işlemi yapıldı. Püskürtme işleminin sonunda kuluçka arabasının selelerine yerleştirildi. Karışım IV esasına göre dezenfeksiyon işlemi potasyum permanganatın üstüne formaldehidin boşaltılması ile elde edilen formaldehid gazına 20 dakika süre ile yumurtalara maruz bırakılması şeklinde yapıldı. İlaçlama sonunda 15 dakika süre ile havalandırmalar çalıştırıldı. Ayrıca Kontrol yumurtaları hariç tüm yumurtalar, 450 mi Formaldehid, 225 g su oranıyla çıkım makinesinde tütsülendi. Kuluçka makinesinin dezenfeksiyonu bir kez tütsüleme işlemi ile yapıldı. îkili uygulamanın ilki yumurtalar toplandıktan sonra ki depolandıkları bekletme odalarında ve ikincisi de kuluçkaya alınmadan hemen önce yapıldı. Üçlü uygulamada ise, ilk uygulama yumurtaların bekletilme odalarında ikinci uygulama, ilk uygulama ile kuluçka işlemi arasında transferden sonra; üçüncü uygulama ise kuluçka işlemine başlamadan hemen önce gerçekleştirildi. Tüm bu uygulamalar normal seyreltme derişimlerde yapıldı. Ayrıca normal derişimin yansı ve 2 katı dozlarda tek uygulama yapılan gruplar da kuluçka işlemine alındı. Her tütsüleme grubu ayn ayn kuluçka makinelerinde tütsülendi. Sonra hepsi gruplandınlarak kuluçka arabasının selelerine yerleştirildi. Sadece kontrol yumurtalan ayn kuluçka56 makinesinde tutulurken, diğer kuluçkalık yumurta grupları aynı zamanda aynı makinede kuluçka işlemine alındı. Kuluçka süresi sonunda gruplar tek tek değerlendirilerek çıkım oranları ve malformasyon bozuklukları tespit edilerek kaydedildi. Çalışmanın son aşaması için yumurta kabuklan kalıntı analizleri yapılmak üzere ayrı ayrı gruplar halinde toplanarak analizlerine geçildi. Dezenfektan maddelerinden glutaraldehid analizinde renk oluşumu esasına dayanan titrimetrik yöntem, formaldehid ve benzalkonyum klorür analizinde spektrofotometrik yöntem kullanıldı. Sağlanan bireysel bulgular istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Çok yönlü istatistiksel değerlendirme sonuçlarına göre Karışım I'deki 1/480 derişimli, daldırma (%100) ve püskürtme (% 95) yöntemi uygulanan dezenfektan gurupları; Karışım III' ün 1/320 derişimli, daldırma (% 95) yöntemi uygulanan dezenfektan gurubu; Karışım IV' ün normal derişimde iki sefer tütsülenmesi ( % 95) ile uygulanan dezenfektan kullanımı en uygun ve güvenilir seçenekleri oluşturduğu ortaya çıkmıştır. En uygun guruplara temel oluşturacak bulguların civciv çıkım oranlarının % 95 - 100 olması, kullanılan dezenfektan madde miktarlarının diğerlerine göre daha düşük olduğu ve bunun da kalıntı analizi ile de desteklemek suretiyle değerlendirilmiştir. En uygun seçilen dezenfektan karışımlarına ait dezenfektan madde miktarları da ortalama ppm cinsinden; karışım V deki 1/480 derişimli, daldırma yöntemi uygulanan dezenfektan gurubunda formaldehid 0,154, benzalkonyum klorür 0,118, glutaraldehid 1,680 ve püskürtme yöntemi uygulanan dezenfektan gurubunda formaldehid 0,144, benzalkonyum klorür 0,070, gluteraldehid 1,290; Karışım III' ün 1/320 derişimli, daldırma yöntemi uygulanan dezenfektan gurubunda formaldehid 0,226, benzalkonyum klorür 0,169; Karışım IV ün normal derişimde iki sefer tütsülenmesi ile uygulanan dezenfektan gurubunda formaldehid, 0,208 olarak bulunmuştur. Deneysel çalışmalarla sağlanan bulguların farklı yönlerden değerlendirilmesi sonucunda etkin ve güvenilir dezenfektan kombinasyon seçenekleri esasına göre hazırlanan uygulama sıvılarının geleneksel dezenfeksiyon seçeneği konumundaki formaldehid ile tütsüleme işlemi kadar etkili olduğu ve aynı seçeneklerin ülkemiz kanatlı sektöründe başarıyla kullanılabileceği kanısına varılmıştır. Anahtar Sözcükler : Benzalkonyum klorür, dezenfeksiyon, formaldehid, glutaraldehid, yumurta.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The residue of active substances on broody egg shell in different disinfectant combinations and effects on the hatchability The aim of this study was to determine the effects of the different disinfectant combination in different dilutions and the different disinfection methods on the hatchability of the fertile eggs, and the level of the residue on egg shell from laying term to the end of hatching term. By this way, it was tried to show that whether different disinfectant combinations were succesfully used in the disinfection of eggs. The disinfection solution used in the experimental studies was prepared by these parameter. The mixture I was prepared with solution water including 4 g glutaraldehyde, 6 g benzalkonium chloride and 8,3 g formaldehyde in 100 ml. The mixture II was prepared with solution with water including 15 g glutaraldehyde and 6 g benzalkonium chloride in 100 ml. The mixture III was prepared with solution with water including 5 g benzalkonium chloride and 12 g formaldehyde in 100 ml. The mixture IV was prepared by being slowly mixtured 450 ml formaldehyde in to 225 g potassium permanganate. By diluted the mixture I, II, III parameter to 1/160, 1/320, 1/480 the aplication solution were prepared and they were applied by immersion and spraying ways. Mixture IV was aplied by fumigated one, two and three times in the base of normal concentration. The heat of immersion solution of disinfectant kept in 35-40 °C. Eggs in groups of 20 number were made to wait one. Each group was placed in seat of broody carriage. The heat of spray water kept in 30-40 °C. Until each group egg get wet, spray operation was done. At the end of spray, eggs were placed seat of broody carriage. Combination IV was regarded as normal concantration for each process of fumigation of the amounts of 450 ml formaldehyde and 225 g potassium permanganate. Disinfection was maintained for 20 minutes by the gas which was originated through the pouring of formaldehyde over potassium permenganate. Air cleaner were operated for 15 munites after the aplication. Also all the eggs, exclusive of the control eggs, were fumigated in the hatcher under 450 ml formaldehyde and the water rate of 225 g. The practice of fumigation was made once in the incubator only. The first of the pair-practices was made in the waiting room where the eggs were stured after collection, and the second was made just before the incubation. The first of the tripal-practices was made in the waiting room of the eggs, the second after the transfer between the first practice and incubation, and the third just before the incubation. Each group of fumigation was alone fumigated in incubators one by one. Then all were grouped into the baskets of the incubator's car. Only the control eggs were kept in different incubators, while the others were incubated in the same incubator at the same time. The groups were evaluated individually after the period of incubation, and the exit rates and malformation were determined.58 In the last phase of the study, the eggs shells were individually collected to analyze without being spoiled. The individual findings by means of the spectrophotometric method were statistically evaluated. The use of disinfection was assessed as the most available two-times fumigation in the normal concentration. The findings to form the basis for the most available groups were between % 95-100, a result confirmed and supported by the residue analysis. The amounts of disinfectant which were belong to most approiate disinfectan mixtures, were as a average ppm; in mixture I 1/480 concentration, in the disinfectant group which plunging method was applied formaldehyde 0,154, benzalkonium chlorür 0,118, gluteraldehyde 1,680 and in the disinfectant group which spraying method was applied formaldehyde 0,144, benzalkonium chlorür 0,070, gluteraldehyde 1,290; the disinfectant group of mixture III which had 1/320 concentration and plunging method was applied formaldehyde 0,226, benzalkonium chlorür 0,169; the disinfectant group of mixture IV which were applied as twice fumigated in normal concentration, formaldehyde was found 0,208. As a result of the findings obtained from the experimental parameters evaluated in various ways it was concluded that the aplication and reliable disinfection combination parameter, are as effective as the formaldehyde fumigation technique known as traditional disinfection parameter, and it was convinced that the same parameter can succesfully be used in our country's poultry sector. Key words : Benzalkonium chloride, disinfection, formaldehyde, glutaraldehyde, egg.