Farklı dozlarda solucan gübresi ve azot uygulamalarının silajlık mısırda verim ve bazı özelliklere etkileri
The effects of vermicompost and nitrogen applications in different doses on yield and some traits of silage corn
  1. Tez No: 546177
  2. Yazar: YAKUP TOBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde silajla hayvan besleme vazgeçilmez bir teknik haline gelmiştir. Bu nedenle silajlık mısır tarımı bütün bölgelerimizde hızla yayılmaktadır. Mısır, silaj yapımı için harika bir bitkidir. Ancak mısırdan yüksek verim alabilmek için bol miktarda azotlu gübre kullanmak gerekir. Bu da hem çevre kirlenmesine hem de hayvanlarda bazı beslenme bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle silajlık mısır tarımında kimyasal gübre kullanımını azaltmaya yönelik teknikler belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Bu araştırmada Erzurum şartlarında silajlık mısır üretiminde solucan gübresi ve azotlu gübrenin değişik dozları ele alınarak en uygun kombinasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Sulu şartlarda Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme deseninde faktöriyel düzenlemeye göre yürütülen çalışmada solucan gübresinin 5 dozu (0, 250, 500, 750 ve 1000 kg/da) ve kimyasal azotun 4 dozu (0, 5, 10 ve 15 kg N/da) kombinasyon halinde 3 tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Tarla çalışması Atatürk Üniversitesi Bitkisel Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme sahasında 2018 yılında yürütülmüştür. Azotlu gübrenin 10 kg/da, solucan gübresinin ise 500 kg/da dozuna kadar silajlık verimde artış belirlenmiştir. En yüksek silajlık verim (10.533,3 kg/da) ve ham protein verimi (218,5 kg/da) 10 kg N + 250 kg/da solucan gübresi uygulamasından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, animal feeding with silage has become an indispensable technique. Therefore, silage corn farming is spreading rapidly in all regions of Turkey. Corn is a wonderful plant for making silage. However, in order to obtain high yield from corn, it is necessary to use a large amount of nitrogen fertilizer. This can lead to environmental pollution and also to some nutritional disorders in animals. Therefore, techniques for reducing the use of chemical fertilizers in silage corn farming should be identified and implemented. The aim of this study was to determine the optimum combination of vermicompost and chemical nitrogen in silage corn production under the conditions of Erzurum. The study conducted according to the Randomized Complete Blocks experimental design, 5 doses of vermicompost (0, 2.500, 5.000, 7.500 and 10.000 kg ha-1) and 4 doses of chemical nitrogen (0, 50, 100 and 150 kg N ha-1) in combination with 3 replications was applied. The field study was carried out in 2018 at Atatürk University Plant Production Application and Research Center. The increase in silage yield was determined up to 100 kg ha-1 of nitrogen and 5.000 kg ha-1 of vermicompost. The highest silage yield (105,3 ton/ha-1) and crude protein yield (2,18 ton/ha-1) were taken from 100 kg N + 2.500 kg/da vermicompost application.