Okul öncesi eğitimde 4-6 yaş grubundaki çocukların bilgi iletişim teknolojileri kullanımının akademik başarılarına ve sosyal hayatlarına etkilerine ilişkin ebeveyn görüşlerinin incelenmesi: Batman ili örneği
Investigation of parents' views on the effects of the use of information communication technologies by children aged 4-6 in preschool education on their academic achievement and social lives: The sample of Batman province
- Tez No: 657477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitimi alan 4-6 yaş grubundaki öğrencilerin bilgi iletişim teknolojileri kullanımının öğrenme başarısı ve sosyal hayatlarına etkilerine ilişkin ebeveyn görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi ve verileri analiz etmek için SPSS 22 istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Batman il merkezinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet ve özel eğitim kurumlarında okul öncesi eğitimi alan 4-6 yaş grubundaki çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Batman il merkezinde çocukları resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 430 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Teknoloji Kullanımı Hakkında Ebeveyn Görüşleri Ölçeği ile toplanmıştır. Bu bağlamda ebeveynlerin okul öncesi dönem çocuklarının bilgi iletişim teknolojileri kullanımına yönelik düşüncelerinde ebeveynlerin cinsiyeti, çocukların devam ettikleri okul türü (özel veya devlet kurumu), ebeveynlerin yaş aralığı, ebeveyn eğitim durumu, evde internet bağlantısı olup olmadığı, ebeveynlerin mesleği ve ebeveynlerin bilgi teknolojileri kullanım sıklığı değişkenlerine göre farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Okul öncesi çağındaki çocukların teknoloji kullanımı hakkında ebeveyn görüşleri ölçeği alt boyut puanlarının okul türü değişkenine göre; teknolojinin faydaları alt boyutunda anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği görülmektedir. Ebeveynlerin öğrenim durumu değişkenine göre teknolojinin kullanım alanları ve teknolojiyi kullanma becerisinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Yapılan analiz sonuçlarından ebeveynlerin bilgisayar kullanma sıklığı değişkenine göre teknolojinin faydaları ve teknolojinin kullanım alanlarında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında alt boyutlar incelendiğinde; aile rehberliği boyutu veri analizlerine göre ebeveynlerin çocuklarının teknolojiyi sürekli kullanmalarına karşı oldukları ve süre kısıtlamalarına gittikleri görülmüştür. Teknolojinin faydaları verileri incelendiğinde; ebeveynlerin çocuklarının teknoloji kullanımının onlara uygun programlar ile fayda sağlayacağı görüşünde hem fikir oldukları söylenebilir. Teknoloji kullanım alanları verileri incelendiğinde; ebeveynlerin çocuklarına ses, kelime, şekil, rakam ve sayıların öğretiminde BİT'ten faydalandıkları noktasında ortak görüş bildirdikleri görülmüştür. Teknolojinin zararları boyutunda; ebeveynlerin, BİT kullanmalarının çocuklarda çeşitli fiziksel ve sosyal zararlara yol açacağını düşündükleri gözlemlenmiştir. Teknoloji kullanma becerisinde ise ebeveynler çocuklarının BİT kullanımında çok iyi düzeyde olduklarını belirtmişlerdir. Ebeveynlerin çocuklarında BİT kullanımlarının ancak rehber eşliğinde olursa yararlı olacağı düşüncesinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveynler teknolojinin faydaları ve zararları konusunda bilinçlendirilmelidir. Ebeveynler BİT kullanımında rehberlik görevini ve doğru zaman yönetimini uygun içerikleri esas alarak üstlenmeli ve öğretmenler ile eğitim programı konusunda iş birliği ve etkileşim halinde olarak uygun içeriklere ulaşmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyse parents' views on the effects of their 4-6- year- old children's using information and communication technologies on their learning achievement and social life. In this research, the survey method is used which is one of the descriptive research methods and SPSS-22 statistical package programme was used to analyse the data. The population of the study consists of parents of students aged 4-6 who attended in government and private institutions in Batman Provincial Directorate for National Education in 2019-2020 academic year. The sample of the study is composed of 430 parents. Data are collected with the scale of the parents' views about the usage of technology of the preschool students. In this context, it is examined whether there is a difference with respect to variables such as the thoughts of parents about the usage of information and communication technologies of preschool children, the gender of the parents, the type of school that the children attend (private or public institution), the age range of the parents, the educational status of the parents, the internet connection at home, the frequency of information technology usage of the parents and the children. When the sub-dimensions are analysed; it is seen that parents are against their children's using technology constantly and they want to limit their using technology time. When the data were analysed the about the advantages of technology; We can say that parents agree with the view that the use of technology is useful for their children with the proper programs for them. When analysed the about technology fields of usage; it is seen that the parents have a common view about the utilization of the technology in teaching sound, words, numbers and shapes. About the disadvantages of technology; it can be mentioned that parents are convinced that usage of ICT causes physical and social damages. Parents also say that their children are very good at using technology. Parents think that the usage of ICT is beneficial for their children if they use it with guide. Parents should assume the guidance duty and right time management based on appropriate contents on the use of ICT and they should reach the proper contents interacting and cooperating with the teachers about the education program.