Erken çocukluk döneminde çocukların oyun davranışları, bağlanma güvenliği ve ebeveyn-çocuk iletişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between children's play behaviors, attachment security, and parent-child communication in early childhood
- Tez No: 1008528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki (4–6 yaş) çocukların bağlanma güvenliği, ebeveyn-çocuk iletişimi ve oyun davranışları arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmanın örneklemini, Konya ili Meram ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî anaokullarına devam eden 420 çocuk ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Oyun Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği, Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) ve Güvenli Yer Senaryoları Testi (GYST) ile toplanmıştır. Bulgular, bağlanma güvenliği, ebeveyn-çocuk iletişimi ve oyun davranışlarının demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaştığını göstermektedir. Kız çocuklarının, 5 yaş grubundaki çocukların ve çekirdek ailede yaşayan çocukların ilgili değişkenlerde daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Doğum sırası açısından, ilk çocukların bağlanma güvenliği puanlarının; ilk ve son çocukların ise ebeveyn-çocuk iletişimi puanlarının ortanca çocuklara göre daha yüksek olduğu, oyun davranışlarının ise doğum sırasına göre farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca, en yüksek gelir grubundaki ailelerin çocuklarının bağlanma, iletişim ve oyun davranışları puanlarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Güvenli bağlanan çocukların hem anne hem de baba ile iletişim puanlarının ve oyun davranışları puanlarının, güvensiz bağlanan akranlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, anne-çocuk ve baba-çocuk iletişimi puanları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak, araştırma bulguları güvenli bağlanma düzeyi, nitelikli ebeveyn-çocuk iletişimi ve gelişmiş oyun becerilerinin birbiriyle anlamlı biçimde ilişkili olduğunu; bu değişkenlerin birlikte ele alındığında çocuğun sağlıklı gelişimini değerlendirmede bütüncül bir çerçeve sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships among attachment security, parent-child communication, and play behaviors of preschool children aged 4 to 6, and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. Conducted using a quantitative method and a relational survey model, the sample of the study consisted of 420 children attending public preschools affiliated with the Ministry of National Education in the Meram district of Konya and their parents. Data were collected through the Personal Information Form, the Play Behaviors Assessment Scale, the Parent-Child Communication Assessment Instrument (PCCAI) and the Secure Base Script Test (SBST). The findings indicated that attachment security, parent-child communication, and play behaviors differed significantly according to demographic variables. It was found that girls, children in the 5-year-old age group, and children living in nuclear families had higher scores on the relevant variables. In terms of birth order, firstborn children had higher attachment security scores, while firstborn and last-born children had higher parent-child communication scores than middle-born children; play behaviors did not differ according to birth order. In addition, children from families in the highest income group were found to have higher attachment, communication, and play behavior scores than those in other groups. It was also determined that securely attached children had higher mother-child and father-child communication scores as well as higher play behavior scores than their insecurely attached peers. Furthermore, a positive and significant relationship was found between mother-child and father-child communication scores. In conclusion, the findings of the study show that attachment security, high-quality parent-child communication, and positive play behaviors are significantly related to one another, and that when considered together, these variables provide a holistic framework for evaluating children's healthy development.