Ana-baba eğitimi destekli beslenme eğitiminin 3-6 yaş grubu çocukların beslenme bilgisi ve davranışlarına etkisi
The Effects of parent assisted nutritional education on the behavior and nutritional knowledge of 3-6 years old children
  1. Tez No: 89233
  2. Yazar: MEHTAP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, üç-altı yaş grubu çocuklarına ana-baba eğitimi destekli verilen beslenme eğitiminin, çocukların beslenme bilgi ve davranışlarına olan etkisini saptamak amacıyla, Dikmen Nevzat Ayaz Kız Teknik Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi Uygulama Anaokulu'nda yürütülmüştür. ilk olarak, uygulama için 25 kişilik deney ve 25 kişilik kontrol grubu oluşturulmuş, deneklerin beslenme bilgi düzeyleri ile yemek yeme davranışları hakkındaki bilgiler,“Beslenme Bilgisi Saptama Formu”,“Aileye İlişkin Bilgi Saptama Formu”ve“Davranışa İlişkin Bilgi Saptama Formu”kullanılarak tespit edilmiştir. İkinci aşamada çocukların beslenme bilgi düzeylerinin yükseltilmesi ve yemek yeme alışkanlıklarında olumlu değişiklikler meydana getirilmesi amacıyla, deneklere uygulanacak beslenme eğitim programı tespit edilmiş ve belirlenen program beş hafta süresince deneklerin tamamına okulda uygulanmıştır. Bu eğitime paralel olarak, deney grubu çocuklarının ailelerine konuya ilişkin dokümanlar gönderilmek suretiyle deneklerin ikinci bir eğitim alması sağlanmıştır. Son aşamada, her iki grubun eğitim sonrası beslenme bilgi düzeyleri ile yemek yeme davranışlarına ilişkin bilgiler, yine“Beslenme Bilgisi Saptama Formu”ve“Davranışa İlişkin Bilgi Saptama Formu”ile tespit edilmiş, eğitimden yararlanma durumları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları; verilen eğitimle kontrol ve deney grubu çocuklarının beslenme bilgi düzeylerinde önemli artış olduğunu ancak, deney ve kontrol grubundaki çocukların beslenme bilgi düzeylerindeki artışın birbirlerine oranla farklı olmadığını, her iki grubun yemek yeme alışkanlıklarında ise kısmen olumlu yönde bir gelişme olduğunu ortaya koymaktadır.Okul öncesi eğitim kurumlarında beslenme eğitimine de yer verilmesinin, bu yaş grubu çocuklarının beslenme bilgi düzeylerini yükseltebileceği ve beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirebileceği anlaşılmıştır. Konuya ilişkin eğitim programlarının uygulanması yanında, bu alandaki eğitici araç-gereçlerin geliştirilmesinin, eğitici elemanlar yetiştirilmesinin ve hepsinden önemlisi kitle iletişim araçları ile bu programların daha geniş kitlelere ulaştırılarak bireylerin ve dolayısı ile ana-babaların bu programlardan etkin bir şekilde yararlandırılmasının, okul öncesi çocuklara verilecek beslenme eğitiminin daha olumlu sonuçlar vermesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at Dikmen Nevzat Ayaz Kız Teknik Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi in order to determine the effect of parental guided nourishment education given to children of 3-6 age group, on children's nourishment knowledge and behaviour. First of all an experiment group of 25 and a control group of 25 child were set up, for the practice and the information on the knowledge level and behaviour of the test subjects was obtained by means of a“Nourishment Knowledge Determination Form”, a“Parental Information Form”and a“Behavioural Information Form”. At the second stage, the nourishment education program to be applied on the subjects was determined in order that the children's nourishment knowledge level is upgraded and positive changes are made in their eating behaviour. This program was applied on all subjects for five weeks at school. A long with this education, subjects were allowed to receive a secondary education by sending related documents to their parents. At the last stage, information related to nourishment knowledge levels and nourishment behaviours of both groups after the education were again obtained by means of a“Nourishment Knowledge Determination Form”and a“Behavioural Information Form”, and the positive effects of the education were statistically evaluated. Research results show that; with the education given there was a significant rise at the nourishment knowledge levels of control and experiment group children, however there was not much difference between the rise in the knowledge levels of both groups, and there was a little development in the positive sense at the nourishment behaviours of both groups.Thus, it was understood that including a nourishment education at the pre-school institutes, may increase the level of nourishment knowledge of children, and may affect their eating behaviours in a positive way. Apart from practising related education programs; developing educational tools in this field, training educational staff and allowing parents benefit from these programs by means of media and press, will allow the nourishment education for pre-school children give better results. IV