Hastalarda sağlık okuryazarlığı düzeyinin hemşirelik bakım memnuniyeti üzerine etkisi
Effect of health literacy level on nursing care satisfaction i̇n patients, nursing program, master' s thesis
- Tez No: 657487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, hastalarda sağlık okuryazarlığı düzeyinin hemşirelik bakım memnuniyeti üzerine etkisini belirlemeye yönelik olarak tanımlayıcı-kesitsel tipte yapıldı. Araştırma, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir hastanesinde iç hastalıkları ve genel cerrahi yataklı servislerinde yatmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 230 hasta ile tamamlandı. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından literatür taranması ile oluşturulan, hastaların tanıtıcı özelliklerini içeren Sosyodemografik Özellikler ve Tanıtıcı Bilgi Formu, NHBMÖ (Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği) ve SOÖ' nden (Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği' nden) oluşan anket formu ile toplandı. SOÖ' nden alınabilen minimum puan 25 ve maksimum puan 125' dir. NHBMÖ' nden alınabilen en düşük puan 19 ve en yüksek puan 95' dir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Fisher skewnes-kurtosis (basıklık-çarpıklık) değeri ile değerlendirildi. Gruplar arası farkın belirlenmesinde Independet Samples t Testi, One way Anova ve Tukey HSD testi uygulandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-cross-sectional type to determine the effect of health literacy levels on nursing care satisfaction in patients. The research was completed with 230 patients who were in internal medicine and general surgery bed services at Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital and agreed to participate in the research. Research data; created by scannig the literature by the researcher, identifying information form NSNCS (Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale) and HLS (from the Health Literacy Scale) was collected with a questionnaire. The minimum score that can be obtained from the NSNCS is 19 and the highest score is 95. Fisher skewness-kurtosis was evaluated whether the data was suitable for normal distribution. Independet Samples t Test, one way Anova and Tukey HSD test were used to determine the difference between the groups. Statistical evaluation of the data was done with SPSS 22.0 package program.