Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin sabır düzeyleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the patience levels and personality traits of faculty of health sciences students
  1. Tez No: 657513
  2. Yazar: ELİF ÖZDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hemşireler kişisel sorunlarıyla baş edebilmeli ve stresli, ani gelişen durumların olabildiği, karmaşık ve hızlı değişim gerektiren hastanede bireylerin sorunlarına çözüm bulmalıdır. Bunu başarmak ve meslekte uzman olabilmek için de sabır tutumuna sahip olması gereklidir. Bu araştırma Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sabır düzeyleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde 2019-2020 döneminde öğrenim gören 420 hemşirelik öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırma verileri 'Sosyo-demografik Veri Toplama Formu', 'Sabır Ölçeği' ve 'Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Bonferroni testi, Shapiro-Wilk testi Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon katsayısı analizi yapılmıştır. Öğrencilerin Sabır Ölçeği puan ortalaması 35,24±6,11'dir. Sabır Ölçeği'nin alt boyutlarının ve toplam puanının sınıflara göre karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Dört farklı sınıfta yer alan öğrencilerin gündelik yaşamda sabır, kişilerarası sabır, yaşam zorluklarında sabır ve toplam ölçek puanları birbirine benzerdir.
Özet (Çeviri)
Nurses should be able to cope with their personal problems and find solutions to the problems of people in the hospital which may witness stressful and sudden incidents and requires complex and rapid change. In order to succeed this and become an expert in the profession, they should have a patience attitude. This study was conducted descriptively to examine the correlation between the patience levels and personality characteristics of Faculty of Health Sciences students. The study was carried out with 420 nursing students studying in Bursa Uludag University Faculty of Health Sciences in the 2019-2020 academic year. The study data was collected using the 'Socio-demographic Data Collection Form', 'Patience Scale' and 'Adjective-Based Personality Test'. In evaluation of the data; descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Bonferroni test, Shapiro-Wilk test, Kruskal Wallis test and Spearman's Correlation coefficient analysis were used. The students' Patience Scale score average was 35.24±6.11. In the comparison of the Patience Scale subscales and total score according to grades, no statistically significant difference was found (p>0,05). The students from four different grades had similar patience and total scale scores in patience in daily life, interpersonal patience and patience in life difficulties.