Three essays in empirical finance
Deneysel finansta üç makale
  1. Tez No: 657548
  2. Yazar: GÖZDE ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÜNTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülke sürdürülebilirlik skoru ile sınır ötesi bankalardan reel sektör firmalarına aktarılan kaynaklar arasında pozitif bir ilişki vardır. Bu bulgu, daha fazla uluslararası fon çekmek için ülke sürdürülebilirlik seviyesinin bir sinyal olarak kullanılabileceğine işaret eden sinyal teorisi ile tutarlıdır. Bu sonuç; sinyalin, asimetrik bilginin çok büyük olduğu pazarlarda daha anlamlı hale geldiğine işaret eden sözleşme teorisi ile de uyumludur. 2008 finansal krizi sırasında, bu ilişki negatif hale gelmektedir ve bu, kriz zamanlarında sürdürülebilirlik uygulamalarının olası bir değer yok edici rolüne işaret etmektedir. Kriz sonrası, ülke sürdürülebilirlik seviyesi, sınır ötesi banka fonlarının yine önemli bir belirleyicisi haline gelmektedir. Özgün ve kapsamlı bir veri seti kullanarak, ilk olarak, 2009-2015 örneklem dönemi boyunca Borsa İstanbul'da listelenen firmalardaki içeriden öğrenenlerin ticaretinin betimleyici analizi yapılmıştır. Sonuçlar; (i) içeriden öğrenenler aktif bir şekilde işlem yaptıklarını, (ii) içeriden öğrenenlerin ticareti farklı firma büyüklüklerine göre değiştiğini ve (iii) farklı pozisyonlardaki içeriden öğrenenlerin yaptığı işlemler birbirinden farklı olduğunu göstermiştir. Son olarak, 2010-2015 örneklem dönemi boyunca firmaların toplam içeriden öğrenenlerin ticareti deneysel olarak araştırılmıştır. Gelişmiş ülkelerde bulunan sonuçların aksine, toplam içeriden öğrenenlerin ticaretinin gelecek dönemdeki hisse senedi piyasası getirilerini tahmin edemediği sonucu bulunmuştur. Bu sebeple, düzenleyiciler, deneysel sonuçları gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere uyarlamakta dikkatli olmalıdırlar. Diğer taraftan, hisse senedi piyasası getirilerinin toplam içeriden öğrenenlerin ticareti üzerinde güçlü ve negatif bir etkisi olduğunu sonucu bulunmuştur. Alt örneklem analizleri göstermiştir ki; bu sonuç temelde firma yöneticilerinin 2013-2015 örneklem dönemi boyunca yaptıkları işlemlerden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a positive relationship between cross-border bank-to-nonbank flows and country-level sustainability scores. This result is consistent with the signaling theory pointing out that a country's sustainability score is a signal to attract more international fund flows. This significant relationship is also consistent with the contract theory: The signal has more importance in markets where information asymmetry is immense. During the 2008 financial crisis, the relationship between sustainability and cross-border bank-to-nonbank flows becomes negative, implying a possible value-destroying role of sustainability practices during crisis times. When the crisis is over, the country-level sustainability score became, again, a significant determinant of cross-border banking flows. By using a unique and most comprehensive regulatory dataset, first, we provide a descriptive analysis for insider trading patterns in firms listed in Borsa Istanbul from 2009 to 2015. We observe that (i) corporate insiders are active traders, (ii) the trading patterns vary across different sized firms, and finally, (iii) insiders at different positions trade differently. Finally, we empirically investigate the information content of aggregate insider trading in firms listed in Borsa Istanbul from 2010 to 2015. Results show that aggregate insider transactions fail to forecast future stock market returns. This finding contradicts evidence found in developed countries. Thus, regulators should be prudent about carrying out empirical conclusions from developed countries to emerging ones. On the other hand, market returns have a stronger negative effect on aggregate insider transactions. Sub-sample analyses reveal that this result is observed in the transactions of executives from 2013 to 2015.