Bazı gıdaların mutajenik ve antimutajenik etkilerinin in vitro yöntemlerle saptanması
  1. Tez No: 65756
  2. Yazar: SİBEL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDEF NEHİR EL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ill ÖZET Son yıllarda, beslenme alışkanlıklarının sağlığı etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğu belirlenmiştir. Kanser ile beslenme arasındaki ilişki, günümüzde ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan epidemiyolojik çalışmalarla saptanmaktadır. Bu çalışmaların sonuçlan diyet ile kanser oluşumu arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu nedenle çalışmalar, kanser oluşumunu önleyecek faktörlerin saptanması ve kanserden korunmak için diyette yapılabilecek değişikliklerin belirlenmesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Ancak araştırıcılar in vivo yöntemlerde ve epidemiyolojik çalışmalarda kullanılacak diyet bileşenlerinin öncelikle, daha kısa süreli ve ucuz teknikler olan in vitro yöntemlerle belirlenmesini önermektedirler. Bu çalışmada, bazı gıdaların mutajenik ve antimutajenik aktiviteleri in vitro teknikler olan Ames testi ve in vitro bağlama kapasitesi yöntemleri ile araştırılmıştır. Çiğ ısırgan otu, haşlanmış ısırgan otu ve haşlama suyu, kurutulmuş ısırgan tohumu, karabaş otu, adaçayı, kuşburnu çayı, üzüm pekmezi ve tarhananın Salmonella typhimurium TA 100 susunda mutajenik aktiviteleri saptanmamıştır. 5. typhimurium TA 100 susunda sodyum azid mutajenine karşı en yüksek antimutajenik aktiviteyi çiğ ısırgan otu (% 46.32) ve kuşburnu çayı (% 44.03) göstermiş, bunları sırasıyla ısırgan yaprağı (% 41.25), ısırgan suyu (% 40.07), adaçayı (% 39.53), ısırgan tohumu (% 37.22), karabaş otu (% 36.42), üzüm pekmezi (% 33.03) ve tarhana (% 28.60) izlemiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In recent years, dietary habits are regarded as one of the significant causative factors that affect human health. Today, national and international epidemiologic studies show that there is a clear relationship between cancer and dietary habits. Recent studies have been intensified upon the possible ways of protecting individuals from cancer by making changes in dietary habits. On the other hand researchers suggested that diet constituents which are used in in vivo methods and epidemiologic studies should be analyzed primarily in in vitro methods which are cheaper and short-time consuming technics. In this research, mutagenic and antimutagenic activities of various foods and in vitro binding capacities of certain dietary fiber and dietary fiber constituents are studied. In vitro Ames test method is used to determine mutagenic and antimutagenic activities of various foods. Raw and boiled juice and leaf and dried seeds of Urtica sp. (ısırgan herb), Stachys annula (karabaş herb), sage, rosehip, grape molasses and tarhana were not found mutagenic in Salmonella typhimurium TA 100. All of the foods decreased sodium azid mutagenicity in S. typhimurium TA 100. Among the foods tested, raw Urtica sp. (46.52%) and rosehip (44.03%) showed the highest antimutagenic effect, followed by leaf of Urtica sp. (41.25%), juice of Urtica sp. (40.07%), sage (39.53%), dried seeds of Urtica sp. (37.22%), Stachys annula (36.42%), grape molasses (33.03%), and tarhana (28.60%) respectively. The antimutagenic activities of Urtica sp.