Sosyolojik boyutlarıyla Mersin'de yaşam kalitesi
Quality of life in Mersin with its sociological dimensions
- Tez No: 657569
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yaşam kalitesini arttırmak bugün toplumların ulaşmaya çalıştığı en büyük amaç haline gelmiştir. Bu amaçla yaşam kalitesi birçok farklı alanda olduğu gibi sosyal bilimciler tarafından da açıklanıp, incelenen bir konu olmuştur. Yaşam kalitesi genel hatlarıyla bireylerin, geleceğe yönelik ilgileri, hedefleri, beklentileri, standartları ile yakından bağlantılı olarak, yaşadıkları kültür ve değer yargılarının bütünü içinde kendi durumlarını algılama biçimi olarak tanımlanabilir. Yaşam kalitesi olgusunun bireylerin, öteki bireyler ile olan iletişim ve ilişkilerindeki memnuniyet durumu; toplumun kendisine sunduğu olanakların ve kamu hizmetlerinin yeterlilik düzeyi; ihtiyaç ve isteklerinin beklentilere paralel doğrultuda karşılanması ile yakından ilişkili olduğu açıkça görülür. Yaşam kalitesine yönelik araştırmaların bir boyutu da il kapsamında ele alınan yaşam kalitesidir. İçinde yaşanılan il yaşam kalitesini algısını biçimlendiren objektif göstergeler yani yaşam kalitesinin nesnel bileşenini sunmaktadır. Bu çalışmada, gerek toplumsal yapısı gerekse elinde bulundurduğu ticari potansiyeli ile Türkiye'nin önemli bir ili olan Mersin'in yaşam kalitesi olgusu TUİK'in 2013 veri setleri temele alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Increasing the quality of life has become the biggest goal that societies try to achieve today. For this purpose, quality of life has been explained and examined by social scientists as well as in many different fields. Quality of life can be generally defined as the way individuals perceive their own situation within the culture and value judgments they live in, in close connection with their future interests, goals, expectations, standards. The satisfaction status of the quality of life in individuals' communication and relationships with other individuals; adequacy of the opportunities and public services provided by the community; It is clearly seen that it is closely related to meeting the needs and demands in line with the expectations. One aspect of the quality of life research is the quality of life addressed within the province. It presents objective indicators, namely the objective component of the quality of life, that shapes the perception of the quality of life in the city. In this study, both social structure as well as with commercial potential held by the Mersin province of Turkey, an important quality of life of patients TSI, will examine the basis of 2013 data sets.