Okul müdürleri tarafından kullanılan etkileme taktiklerine ilişkin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerinin incelenmesi
The examination of teachers and school administrators' opinions about the influence tactics used by school principals
  1. Tez No: 657590
  2. Yazar: ESRA HATİCE MARANGOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürleri tarafından kullanılan etkileme taktiklerine ilişkin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerini tespit etmektir. Karma araştırma desenindeki çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinde yürütülmüştür. Araştırmanın nicel kısmına ilişkin veriler kamu okullarında görev yapan ve tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle ulaşılan toplam 333 öğretmenden elde edilmiştir. Nitel kısımdaki katılımcılar ise maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile seçilen 14 okul müdürünü kapsamaktadır. Nicel veriler Yukl, Seifert ve Chavez (2008) tarafından geliştirilip Gözü (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 44 maddelik“IBQ G”isimli“Etki Taktikleri Ölçeği”ile nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerinin çözümlenmesinde SPSS 23.0 paket programı kullanılırken, nitel veriler için içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen katılımcıların okul yöneticilerinin en sık“kurallara uygunluk taktiğine”, en az ise“kişisel yakınlığı kullanma ve başkalarıyla koalisyon kurma taktiklerine”başvurduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Bununla birlikte öğretmen katılımcılara ait puanların bazı değişkenlere göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı tespit edilmiştir. Son olarak okul yöneticisi katılımcılarla yürütülen görüşmelerin hem nicel bulguları detaylandırdığı hem de iki grup arasındaki birtakım görüş ayrılıklarını ortaya çıkardığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarının tartışılmasının akabinde bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the opinions of teachers and school administrators regarding the influence tactics used by school principals. The present study with mixed methods research design was carried out in the province of Şanlıurfa during the 2019-2020 academic year. The data of the quantitative phase of the study were obtained from 333 teachers working at public schools who specified by stratified random sampling method. Participants in the qualitative phase included 14 school principals based on the maximum diversity sampling method. Quantitative data were collected through a 44-item“Influence Behaviour Scale”named“IBQ G”developed by Yukl, Seifert and Chavez (2008) and adapted to Turkish by Gözü (2012), and qualitative data were gathered through a semi-structured interview protocol developed by the researcher. SPSS 23.0 software package was used to analyze quantitative data while content analysis was performed for qualitative data. According to research results, it was determined that the teacher respondents believed that their school administrators most frequently used legitimating tactic and those of personal appeals and coalition to the least. Furthermore, it was determined that the participating teachers' scores differed significantly according to certain variables. Finally, it was observed that the interviews conducted with the participating school principals not only detailed the quantitative findings but also revealed some disagreements between the two groups. The study was concluded by offering some implications after the discussion of research results.