Ortaokul öğrencilerinin TinkerPlots Yazılımı ile istatistiksel modelleme süreçlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 657589
  2. Yazar: TUĞÇE BALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE KURT BİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin gerçek yaşam varsayımlarını istatistiksel model oluşturma sürecinde nasıl genişlettikleri ve yaptıkları informal çıkarımsal akıl yürütme süreçlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama ve analizi için case study (durum çalışması) deseni benimsenmektedir. Araştırmada bulunan katılımcılar sekiz kişi olup, çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Ele alınan çalışma beş haftalık süreç içerisinde katılımcıların öğrenim gördüğü okulun bilgisayar laboratuvarında gerçekleşmiştir. Katılımcılar daha önceden TinkerPlots yazılımını bilmediği için ele alınan etkinlikler hem bu yazılımı öğretmek hem de araştırma için veri toplayabilmek amacıyla ayrı amaçlarla uygulanmıştır. Bu çalışmada toplanan veri, öğrencilerin istatistiksel modelleme süreçlerini RISM çerçevesine dayalı informal çıkarımsal akıl yürütme aracılığıyla nasıl yaptıklarına göre incelenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin çıkarımlarını açıklayan, öğrencilerin üç ana etkinlik boyunca tasarladıkları varsayım ve veri modellerinin nasıl geliştiğine ve temelde olasılıklı bir mekanizmanın dahil edilmesi ile istatistiki bilgilerinin nasıl olgunlaştığına odaklanılmaktadır. Ele aldığımız RISM çerçevesi ile öğrencilerin modelleme sürecinde olasılıklı olarak dağılıma, merkeze ve değişkenliğe dair çıkarımlarda bulundukları ve daha ileri düzeyde karşılaşacakları istatistiksel kavramları hissettikleri sonucuna ulaştığımız söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine how middle school students expand their real-life assumptions in the statistical modeling process and the informal inferential reasoning processes they make. Case study design is adopted for data collection and analysis in the research. The study participants were eight middle school students, and the study was carried out in the 2019-2020 academic year. The study was conducted in the school's computer laboratory, where the participants studied in five weeks. Since the participants do not know the TinkerPlots software, the activities discussed were applied to teach this software and collect data for research. The data collected in this study were analyzed according to how the students performed their statistical modeling processes through informal inferential reasoning based on the RISM framework. The focus is on how the assumptions and data models designed by students throughout the three activities, explaining the inferences of secondary school students, evolved, and how their statistical knowledge matured mainly by the inclusion of a probabilistic mechanism. With the RISM framework we discussed, we concluded that students made probabilistic inferences about distribution, center, and variability and felt the statistical concepts they would encounter at a more advanced level in the modeling process.