Yapım sözleşmelerinde asgari ekonomik menfaat taahhüdü
Minimum economic benefit commitment in construction contracts
  1. Tez No: 657595
  2. Yazar: EYÜP KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Yapım sözleşmelerinde yer alan asgari ekonomik menfaat taahhütleri, büyük çaplı yapım sözleşmelerinin gerçekleştirilebilmesi amacı ile yükleniciyi bu işe sevk ve teşvik etmek amacı ile verilmektedir. Bu taahhütlerin bir kısmı garanti taahhüdü niteliğinde olmasına karşın, diğer bir kısmı bağımsız olmayan teminat hükmü veya sadece sözleşmenin alelade bir edim yükümlülüğü niteliğindedir. Bu doktora tezinin amacı, yapım sözleşmesinde yer alan asgari ekonomik menfaat taahhütlerinin hukuki niteliğini tespit etmek, bu taahhütlerden saf garanti taahhüdü niteliğinde olanlar ve bu nitelikte olmayanlar için hangi hükümlerin uygulanacağını belirlemektir. Söz konusu belirleme yapılırken yapım sözleşmelerinin özellikleri de dikkate alınmıştır. Bu kapsamda asgari ekonomik menfaat taahhütleri, yapım sözleşmeleri ve saf garanti taahhütlerinin özellikleri üzerinden inceleme konusu yapılmıştır. Tezde yapılan incelemede, önce konunun esası belirlenerek uygulamada ortaya çıkan sorunlar tespit edilmiş, söz konusu sorunlar doktrin ve Yargıtay kararları ışığında karşılaştırmalı olarak araştırma ve sorgulama yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Minimum economic benefit commitments in construction contracts are set out to encourage and induce contractors for the execution of major construction contracts. While some of these commitments have the characteristic of guarantee commitment, the others have either the characteristic of non-independent guarantee clause or merely a provision of the contract. The purpose of this dissertation is to identify the legal nature of minimum economic benefit commitments in construction contracts and to determine which provisions are applicable for such commitments depend on whether they are pure guarantee commitment or not. The characteristics of construction contracts have also been taken into account in such determination. In this context, minimum economic benefit commitments have been examined on the basis of the characteristics of construction contracts and pure guarantee commitments. In this study, firstly the problems in practise have been identified by determining the essence of the matter, and then these problems have been examined comparatively in the light of the doctrine and the Court of Cassation' rulings by using the investigative research method.