Clifford cebirleri üzerinde üniter uzaylar
Unitary spaces on Clifford algebras
  1. Tez No: 657594
  2. Yazar: ESRA PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında n = p + q boyutlu Cl(p, q) kompleks Clifford cebirleri üzerinde üniter uzaylar incelenmiştir. Öncelikle Clifford Cebiri, reel ve kompleks Clifford Cebirleri ile ilgili temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Cl(p, q) üzerinde Hermityen skaler çarpım tanımlanmış ve Hermityen skaler çarpımın sağladığı bazı özellikler irdelenmiştir. Bu skaler çarpım Cl(p, q) kompleks Clifford cebirinin (p, q) durumuna bağlıdır. Cl(p, q) cebir üzerinde Hermityen idempotent kavramı tanımlanmış ve Hermityen idempotentler yardımıyla kompleks Clifford cebirinin normal matris temsillerinin elde edilmesi ile ilgili bir yöntem inşa edilmiştir. Bu normal temsiller yardımıyla kompleks Clifford cebiri üzerinde üniter uzayların yapısı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, unitary spaces on complex Clifford algebras Cl(p, q) of dimension n = p + q are studied. First of all, the basic denitions and theorems about the Clifford algebra, real and complex Clifford algebra are discussed. Hermitian scalar product on Cl(p, q) is defined. Some properties provided by Hermitian scalar product are examined. This scalar product depends on the signature (p, q) of complex Clifford algebra. The Hermitian idempotent concept is defined on Cl(p, q) and a method is constructed to obtain normal matrix representations of the complex Clifford algebra with the aid of Hermitian idempotents. By using these normal representations the structure of unitary spaces on complex Clifford algebra is examined.