Investigation of middle school mathematics teacher emotions and their students' mathematics achievement emotions: A mixed-methods study
Ortaokul matematik öğretmen duygularının ve öğrencilerinin matematik başarı duygularının incelenmesi: Karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 657608
  2. Yazar: BAŞAK ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak, matematik öğretmenlerinin duyguları, özyeterliği ve tükenmişliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. İkinci olarak, matematik öğretmenlerinin duyguları ve öğrencilerinin matematik özyeterliği, algılanan öğretimin niteliği, öğretmen yapıcı duyusal desteği ve matematik başarı duyguları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmaktadır. Üçüncü olarak, öğrencilerin matematik duygularının nasıl şekillendiği ile ilgili süreçler öğrenim ve öğretmen-öğrenci etkileşimi kapsamında ortaya konulmuştur. Karma yöntem deseni kullanılan araştırmanın nicel boyutuna, İstanbul devlet ortaokullarında görev yapan 222 matematik öğretmeni ve 5475 yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisi küme örnekleme yoluyla seçilerek katılmıştır. Araştırmanın nitel boyutuna maksimum çeşitlilik ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla seçilen 14 öğretmen katılmıştır. Öğretmen ve öğrenci anketleri ve öğretmen görüşmeleri yoluyla toplanan verilerin analizi tek ve çok düzeyli yapısal eşitlik modellemesi ve içerik analizi ile yapılmıştır. Nicel bulgular, öğretmenlerin kişisel başarılarının özyeterlik boyutlarını yordadığını göstermektedir. Öğretmenlerin öğrenci katılımına dönük özyeterlik inançları ile duygusal tükenmeleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, öğretmen özyeterlik boyutlarının öğretmenlerin zevk, öfke ve kaygı duygularını yordadığı görülmektedir. Öğrencilerin, öğretmenlerinin destekleyici sunuş biçimi ve aşırı ders talepleri kullanımlarına dönük algıları ve matematik özyeterlikleri, öğrencilerin matematik dersine duydukları zevk, öfke ve kaygı duygularını açıklamaktadır. Ayrıca, öğrencilerin algılanan öğretmen yapıcı duyusal desteği ve matematiğe dönük öfkeleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Matematik öğretmenlerinin öfke, kaygı ve zevk duyguları ile öğrencilerinin matematiğe yönelik öfke, kaygı ve zevk duyguları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Nitel bulgular kapsamında öğrencilerin matematik duygularının nasıl şekillendiğini açıklamak için ortaya çıkan temalar sırasıyla, öğrencilerin matematik öğrenme ve öğretimindeki duygu çeşitleri, duyguların sebepleri, duyguların sonuçları ve duyguları düzenleme stratejileridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was three-fold. First, the study aimed to investigate the relationship between mathematics teachers' emotions, self-efficacy, and burnout. Second, it was aimed to examine the relationship between mathematics teachers' emotions and their students' mathematics self-efficacy, perceived teaching quality, perceived teacher affective support, and mathematics achievement emotions. Third, the reasons for and relevant processes behind students' emotions were uncovered by considering the learning process and student-teacher interactions. The study employed a mixed-methods research design. Accordingly, 222 public middle school mathematics teachers and 5475 seventh and eighth-grade students in İstanbul selected through cluster sampling participated in the quantitative phase. Next, 14 teachers selected through the maximum variation and convenience sampling participated in the qualitative phase. Teacher and student questionnaires and teacher interviews were utilized. Single and multilevel structural equation modeling and content analyses were performed. According to the results, personal accomplishment predicted teacher self-efficacy dimensions. Teacher self-efficacy for student engagement was negatively related to emotional exhaustion. Besides, teacher self-efficacy dimensions made significant contributions to explain teacher enjoyment, anger, and anxiety. Students' perceptions of teachers' supportive presentation style and excessive lesson demands, and mathematics self-efficacy predicted students' mathematics enjoyment, anger, and anxiety. Perceived teacher affective support was negatively related to student anger. There was no significant relationship between mathematics teachers' anger, anxiety, enjoyment, and students' anger, anxiety, and enjoyment in mathematics. Interviews with teachers revealed the main themes as types of student emotions in mathematics learning and teaching, sources of emotions, consequences of emotions, and strategies to regulate emotions.