Günümüz Arap dünyasında hadis usulü tartışmaları
Hadith methodology discussions in today's Arab world
  1. Tez No: 657616
  2. Yazar: İBRAHİM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Günümüz Arap dünyası hadis âlimlerinden bir grup, müteahhirûn hadis âlimlerinin hadislere mütekadimûn hadis Günümüz Arap dünyası hadis âlimlerinden bir grup, müteahhirûn hadis âlimlerinin hadislere mütekadimûn hadis âlimlerinden farklı hükümler verdiğini kabul etmiş ve bunu iki dönem arasındaki metot farkına bağlamıştır. Diğer grup ise bu iki merhale âlimlerinin arasında herhangi bir ihtilâfın olmadığını ve hadisleri değerlendirirken aynı metodu kullandıklarını söylemiştir. Böylece bu iki grup arasında tartışmalar meydana gelmiştir. Çalışmanın birinci bölümü bu tartışmalara ve değerlendirmesine ayrılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise günümüz Arap dünyasında teferrüt, muhâlefet, hadiste ziyâde, illet, şâz hadis, münker hadis, âhâd hadis, zayıf hadis, hasen hadis gibi hadis usulünün ana meseleleri ile ilgili tartışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hadislerin kabul ve reddinde önemli bir yer işgal eden sahabenin adâleti konusuna yer verilmiştir. Günümüz Arap Dünyasında Hadis Usulü Tartışmaları şeklinde üç bölümden oluşan bu çalışmada içerik analizi yöntemiyle tartışmaların mukayesesi yapılarak hadis usulüne katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Hadis usulü meselelerine dair tartışmalar betimleyici bir üslûpla verilerek değerlendirmesi yapılmıştır. Bu tartışmalar, hadis usulü eserlerinde yer alan ıstılahların tanımını bilmenin hadislerin tashih ve taz'ifinde yeterli olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca hadislerin tashih ve taz'ifi yapılırken ilel ve rical ilminden de yaralanmanın önemini hatırlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's Arab world's from hadith scholars a group, accepted that previous hadith scholars gave different judgments to the hadiths after the next hadith scholars and linked this to the difference in method between the two stages. The other group said that there was no conflict between the scholars of these two stages and they used the same method when evaluating the hadiths. Thus, discussions took place between these two groups. The first part of the study is devoted to these discussions and the evaluation of the discussions. In the second part of our study, the debates about the main issues of the hadith procedure in today's Arab world have been evaluated. The discussions took place on the issues of being individ (teferrüt), disagreement (muhâlefet), excess in the hadith, hadith illness (illet), shak hadith (şâz hadis), unpleasant hadith (münker hadis), single hadith (âhâd hadis), weak hadith (zayıf hadis) and beautiful hadith (hasen hadis). In the third part, the Justice of the Companions, which occupies an important place in the acceptance and rejection of hadiths, is included. In this study, which consists of three parts as Hadith Methodology Discussions İn Today's Arab World, the content analysis method was used and its contributions to the hadith method were tried to be determined by comparing the discussions. Consequently, the discussions about the hadith procedure issues taking place in today's Arab world were given in a descriptive style and evaluated. These discussions reveal that knowing the definition of terms in hadith works is not sufficient for acceptance and rejection of hadiths. It also emphasizes the importance of benefiting from the scientific and scientific knowledge while making the correction and compensation of the hadiths.