İstiklâl Marşı Derneği
Independence Anthem Association
- Tez No: 657617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İsmet Özel'in kurucusu ve genel başkanı olduğu İstiklâl Marşı Derneği 2007 yılında kurulmuştur. Başlangıçta genel merkezi İstanbul'dayken daha sonra Ankara'ya nakledilmiştir. Dernek, İstiklâl Marşını esas alan ve bu kapsamda görüşlerini belirleyen bir çizgi takip etmektedir. Türkiye'nin ve Türklüğün İslam ile anlam kazandığını, Türk tarihinin Müslümanlık ile başladığını düşünmektedir. Orta Asya'nın Türklerin anayurdu olduğu tezini reddetmektedir. Dernek, düzenlediği paneller ve basın toplantıları ile çıkardığı birtakım yayınlarla görüşlerini daha geniş bir kitleye yaymaya çalışmaktadır. İstiklâl Marşı Derneği için İsmet Özel ayrı bir yere sahiptir. Derneğe basındaki ilginin eksikliği ve üye sayısının arzu edildiği kadar olmadığı bizzat İsmet Özel tarafından birçok kez dile getirilmiştir. İstiklâl Marşı Derneği Osmanlı Türkçesini ve Arap harflerini Türk'ün ana dili olarak kabul etmektedir. Bu bağlamda birçok yayın çıkararak insanların Osmanlı Türkçesi öğrenmelerini sağlamaya çalışmaktadır. Derneğin asıl hedefi Türklük ve İslamlığın aynı potada olduğu, öz değerleriyle var olan ve kendi kendine yetebilen tam bağımsız bir Türkiye'dir. Bu çalışmada nitel araştırma türü olan Görüşme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The National Anthem Association, in which İsmet Özel was the founding chairman, was established in 2007. Initially, the headquarters was in Istanbul and then moved to Ankara. The association follows a line based on the National Anthem and determines its opinions accordingly. Turkey and the meaning of Islam by Turks, the Turks think that history began with being a Muslim. It does not accept the thesis that Central Asia is the homeland of the Turks. The Association tries to spread its views to a wider audience through a series of publications it publishes through the panels and press conferences it organizes. İsmet Özel has a special place for the National Anthem Association. The lack of interest in the press in the association and the number of members was not as much as desired. The Turkish National Anthem Association accepts Ottoman Turkish and Arabic letters as the mother tongue of Turkish. In this context, it tries to ensure that people learn Ottoman Turkish by publishing many publications. The main objective of the Association of Turkic and İslam is in the same pot, which is a fully independent Turkey have their self-worth and self-sufficient. Interview method, which is a gualitative research type, was used in this study.