Terbinafinin Drosophila melanogaster (Diptera: Drosophilidae)'in farklı gelişim evreleri üzerine oksidatif etkileri
Oxidative effects of terbinafine on different developmental stages of Drosophila melanogaster (Diptera: Drosophilidae)
- Tez No: 657635
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Ziraat, Biochemistry, Biology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir allilamin antifungal türü olan terbinafin, Drosophila melanogaster (Meigen) larvalarını yetiştirmek için kullanılan yapay besin ortamına eklenerek, böceğin yaşama oranı, gelişim süresi, ergin ömür uzunluğu üzerine etkisi laboratuvar koşullarında incelendi. Ayrıca, terbinafinin, Drosophila melanogaster'ın tüm gelişim evrelerinde lipid peroksidasyonu ürünü olan malondialdehit (MDA) miktarı, protein oksidasyonu ürünü olan protein karbonil (PCO) miktarı ve süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) antioksidan enzim aktivitesi üzerine etkisi incelendi. Birinci evre larvaları 150, 300, 600 ve 900 mg/L terbinafin içeren besin ortamlarına bırakılarak ergin evreye kadar beslendi. Kontrol besininde 3. evrede yaşama oranı % 88,00 ± 1,41 iken terbinafinin denenen en yüksek konsantrasyon olan 900 mg/L'de bu oran % 19,00 ± 2,17'ye kadar düştü. Aynı etki pup olma oranı üzerinde de tespit edildi. Ergin olma süresi kontrol besininde 10,48 ± 0,47 gün iken, en yüksek konsantrasyon olan 900 mg/L'de bu süre 13,18 ± 0,55 olarak tespit edildi. Terbinafin, dişi ve erkek ergin ömür uzunluğu sürelerinde de önemli etkiler yaptı. Kontrol besininden elde edilen dişi erginlerin ömür uzunluğu süresi 23,47 ± 0,72 gün iken erkek erginlerin ömür uzunluğu süresi 23,39 ± 0,67 olarak belirlendi. En yüksek terbinafin konsantrasyonu olan 900 mg/L'de erkek erginlerde 7,39 ± 0,18 gün, dişi ergin ömür uzunluğun 6,50 ± 0,43 gün olarak tespit edildi; bu değerler istatistiksel olarak anlamlı bir azalmanın varlığını da gösterdi. Terbinafinin tüm konsantrasyonlarında böceğin 3. evre larvasındaki MDA miktarı kontrol besinine göre istatistiksel olarak önemli derecede arttı. Böceğin tüm gelişim evrelerindeki PCO miktarları incelendiğinde ise, kontrol besini ile karşılaştırıldığında denenen tüm terbinafin konsantrasyonlarında PCO miktarı konsantrasyona bağlı olarak artış gözlendi. Drosophila melanogaster'in larva ve pup evresinde terbinafinin artan konsantrasyonları ile SOD aktivitesinde önemli derece azalmanın olduğu tespit edildi. Benzer şekilde böceğin 3. evre larva ve ergin evresindeki CAT aktivitesinde de azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Terbinafine, an allylamine antifungal species, was added to the artificial diet used to rearing Drosophila melanogaster (Meigen) larvae, and its effects on survival rate, development time and adult longevity were investigated under laboratory conditions. In addition, the effects of terbinafine on the lipid peroxidation product malondialdehyde (MDA) amount, protein oxidation product protein carbonyl (PCO) amount and superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) antioxidant enzyme activity were also examined in all developmental stages of Drosophila melanogaster. First-stage larvae were fed until the adult stage.with containing 150, 300, 600 and 900 mg/L terbinafine diet. While the survival rate in the third larval stage in the control diet was 88.00 ± 1.41%, this rate decreased to 19.00 ± 2.17% at 900 mg/L, the highest concentration of terbinafine. The same effect was found on the pupation rate. While the developmental time of adult was 10.48 ± 0.47 days in the control diet, it was found to be 13.18 ± 0.55 at the highest concentration of 900 mg/L. Terbinafine also had significant effects on male and female adult longevity. While the longevity of female adults obtained from the control diet was 23.47 ± 0.7 days, the longevity of male adults was determined as 23.39 ± 0.67. At 900 mg / L, which is the highest terbinafine concentration, it was determined 7.39 ± 0.18 days in male adults longevity and 6.50 ± 0.43 days in female adults longevity; these values also indicated the presence of a statistically significant decrease. At all concentrations of terbinafine, the amount of MDA in 3rd larval stage was statistically significantly increased compared to the control diet. When the amount of PCO in all developmental stages of the insect was examined, an increase was observed in all terbinafine concentrations depending on the concentration compared to the control diet. It was determined that there was a significant decrease in SOD activity with increasing concentrations of terbinafine in the larval and pupal stages of Drosophila melanogaster. Similarly, a decrease was observed in the CAT activity of the insect in the 3rd stage larval and adult stages.