Pandemi sürecinde covıd-19 korkusu ile beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
Comparison of fear of covid-19 and eating habits during pandemic
  1. Tez No: 657724
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ, UZMAN SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: COVID-19 salgını bireyleri sosyal, ekonomik ve ruhsal yönden etkilemektedir. Salgınla birlikte uygulanan kısıtlamalar ve karantina uygulamaları bireylerin yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını da değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı; COVID-19 pandemisinin oluşturduğu korku ve bu korkunun beslenme alışkanlıkları üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim Araştırma Hastanesi 78 nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 622 kişi ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların antropometrik ölçümleri kaydedildi. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği ve Üç Faktörlü Beslenme Anketi doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 22,0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 18-65 yaş arası katılımcıların %54,8'i (n=341) kadın, %45,2'si (n=281) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 34,29±0,49 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The COVID-19 outbreak affects individuals socially, economically and psychologically. Restrictions and quarantine practices applied with the epidemic have also changed the lifestyle and eating habits of individuals. The aim of this study is to examine the fear created by the COVID-19 pandemic and the effect of this fear on eating habits. Material and Method: This research was conducted with 622 people who applied to the University of Health Science; Konya Training and Research Hospital; Family Medicine Polyclinic and Educational Family Health Center No. 78 for any reason and agreed to participate in the study. Anthropometric measurements of all patients included in the study were recorded. Sociodemographic information form, Coronavirus 19 Phobia Scale and Three-Factor Eating Questionnaire were filled out by the participants. SPSS 22.0 software was used for data analysis. Result: Participants in this study, between the ages of 18-65, 54.8% (n=341) were female and 45.2% (n=281) were male. The average age of the participants was found to be 34.29 ± 0.49.