Uluslararası pazarlamada standardizasyon ve adaptasyon stratejileri
Standardization and adaptation strategies in international marketing
  1. Tez No: 657733
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI BAYRAM İRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Standardizasyon ve adaptasyon kavramları konu ile ilgili araştırmacılar tarafından son on yıllarda tartışılmaktadır. Standardizasyon yaklaşımının izleyicileri, yöneticilerin homojen stratejiler uygulaması gerektiğini vurgulamaktadır, çünkü dünya genelinde pazarlar homojen ve yakınsaktır. Oysa adaptasyon destekçileri, her pazarın kendine has özellikleri olduğunu ve bir yöneticinin kararını etkileyebilecek birçok faktör bulunduğunu ve pazarlama stratejilerinin buna göre tasarlanması gerektiğini savunmaktadır. Hem standardizasyon hem de adaptasyonun bazı avantajları ve dezavantajları da vardır. Bu araştırmanın amacı, önceki araştırmaları değerlendirmek ve hangi uluslararası pazarlama stratejisinin daha iyi olduğunu değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Standardization and adaptation are two controversial concepts, even after decades of research. The viewers of the standardization approach emphasize that managers need to apply homogeneous strategies, because markets around the world are homogenous and convergent. However, adaptation supporters argue that every market has its own characteristics and that there are many factors that can affect a manager's decision and that marketing strategies should be designed accordingly. Both standardization and adaptation have some advantages and disadvantages. The purpose of this study is to evaluate previous research and to evaluate which international marketing strategy is better.