Menkul kıymet yatırımcılarının yatırım yaparken kullandıkları yöntemler (Aydın il merkezindeki yatırımcılar üzerine bir uygulama)
Methods used by investors when making investment decisions (An application in Aydın province)
  1. Tez No: 235236
  2. Yazar: YAŞAR GÜLTEKİN İPEKSÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Menkul kıymet özellikle hisse senedi piyasaları, finansal pazarlar içinde en riskliolan piyasalar niteligindedir. Dolayısıyla, hisse senedi yatırımları da en riskli finansalyatırım aracıdır. Bu nedenle, yatırımcıların, menkul kıymet borsalarında yatırımyapmadan önce ciddi çalısmalar ve arastırmalar yapmaları, birçok kriteri göz önündebulundurmaları gerekmektedir.Yatırım yapılacak hisse senedini seçmede çesitli yöntemler kullanılmaktadır. Buyöntemler temel analiz, teknik analiz, bu yöntemlerin geçerliligini reddeden etkinpiyasalar hipotezi ve davranıssal finans modelleridir.Bu çalısmanın amacı, Aydın il merkezindeki menkul kıymet yatırımcılarının,hisse senedi yatırımını gerçeklestirirken, en çok hangi yöntemden yararlandıklarınıbelirlemektir. Bu amaçla, Aydın il merkezinde yasayan ve bankaların yatırımbirimlerinde hisse senedi yatırımı yapan 150 bireysel yatırımcı üzerinde anket çalısmasıuygulanmıstır.Anket çalısmasından elde veriler yorumlanmıs ve Aydın il merkezinde yasayanmenkul kıymet yatırımcılarının menkul kıymet yatırımı yaparken hangi yöntemlerikullandıkları ortaya çıkarılmıstır
Özet (Çeviri)
Stock markets are among the most risky markets in financial markets. Hence,stock investments are among the most risky investments. Therefore, investors shouldinvestigate thoroughly prior to making investments in stock markets.There are number of decision making methods regarding to choosing stock forinvestment. Some of these methods are technical analysis, fundamental analysis andefficient market hypothesis that is refusing the validity of previously mentionedmethods and behavioral/cognitive models.The purpose of this study is to determine which one of the methods is used byinvestors in Aydın province when making stock investment decisions. With this aim150 investors residing in Aydın province and making investments at, the investmentdepartment of various bank?s have been researched by a survey.The findings have been interpreted and the methods that have been used byinvestors in Aydın province when making stock investment have been determined.