JFK koma iyileşme skalası-gözden geçirilmiş (CRS-R) testinin Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirlik çalışması
The study of the validity and reliability of the Turkish version JFK coma improvement scale revised (CRS-R)
  1. Tez No: 657760
  2. Yazar: NURETTİN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN HELVACI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Occupational Therapy, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Koma skalaları, bilinç düzeyinin objektif değerlendirilmesini sağlayan sınıflandırma ölçekleridir. Bu skalalar, uluslararası düzeyde bilinci değerlendirmede ortak bir dil olarak kabul edilmektedir. Koma skalaları hastaların iyileşme süreci hakkında ipucu vermekte, yapılacak tedavi ve girişimler için yol gösterici olmaktadır. Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan koma değerlendirme ölçeği, Glasgow koma skalası (GKS)'dır. Ancak bu ölçeğin Minimal Bilinç Durumu (MBD) belirlemede yeterli etkinliği göstermemesi sebebiyle, farklı koma skalaları ortaya çıkarılmıştır. FOUR Skor ve JFK Koma iyileşme skalaları koma durumundaki hastalarda MBD'yi Vejetatif Durumdan (VD) daha iyi ayırt edilebilmesini sağlar. Bu çalışmada, JFK Koma İyileşme Skalası-Gözden Geçirilmiş (CRS-R)'nin Türkçe uyarlanmasının geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmıştır. Araştırma, Medipol Mega Hastanesi yoğun bakım ünitesinde dört haftadan fazla süre yatan koma durumunda toplam 60 hasta ile yapılmıştır. Çalışmada skalalar arası eşzamanlı geçerlik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coma scales are classification scales that provide an objective assessment of the level of conscioussness. These scales are accepted as a common measurement tool worldwide. Coma scales give us key hints about the recovery of patients. As well, these could be utilized successfully as a guide in their effective treatment and intervention processes. The Glasgow Coma Scale (GCS) is the most widely used coma rating scale in the world. However, due to its insufficiency, in discrimination of the Minimal Consciousness State (MCS), various coma scales were developed. FOUR Score and JFK Coma recovery scales are widely used to better discriminate MCS from Vegetative State (VS) in patients with coma. In this study, the validity and reliability analysis of the Turkish version of JFK Coma Recovery Scale-Revised (CRS-R) was carried out. The research was conducted with 60 comatose patients, hospitalized in the intensive care unit of Medipol Mega Hospital for more than four weeks. In the present study, the concurrent validity between scales was performed.