Fen lisesi öğrencilerinin oryantiring parkur sonucuna göre takım çalışması etkinliği hakkındaki düşüncelerinin incelenmesi
Examine the thoughts of science high school students on teamwork activity according to the orienteering track result
  1. Tez No: 657761
  2. Yazar: HAMDİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı fen lisesi öğrencilerinin oryantiring parkur sonucuna göre takım çalışması etkinliği hakkındaki düşüncelerinin incelenmesidir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemiyle yapılmış ve durum çalışması (case study) yaklaşımı içerisinde bulunan bütüncül tek durum deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırma iki farklı boyutta ele alınmıştır. Birinci boyut oryantiring parkur sonuçlarını kapsamaktadır. İkinci boyut takım çalışması etkinliğine katılan öğrencilerin görüşlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın grubu ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen, doğa kampına katılan iki erkek ile sekiz kadın olmak üzere toplamda on kişi ile oluşturulmuştur. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak üç sorudan oluşan demografik bilgi formu ve dokuz sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılarla birebir görüşmeler yapılarak veriler önce ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmış, daha sonra yazılı metne aktarılarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Kayıt altına alınan katılımcı görüşleri nitel araştırma yöntemlerinin çözümlenmesinde kullanılan Nvivo 12 Pro programına aktarılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için detaylı incelenmesinde yardımcı olan içerik analizi tasarımı kullanılmıştır. Araştırma sürecinde oluşturulan veriler, çalışma ortamında elde edilen uygun görsellerin kullanılmasıyla desteklemiştir. Araştırmanın nitel boyutta analiz sonucunda, takım çalışması hakkında bildikleri düşüncelere ilişkin bulgular, takım çalışması etkinliklerinin size ne kazandıracağını düşünüyorsunuz sorusuna ilişkin bulgular, liderlik kavramı hakkındaki görüşlere ilişkin bulgular, bilgi akışı kavramı hakkındaki görüşlere ilişkin bulgular, iletişim kavramı hakkındaki görüşlere ilişkin bulgular, senkronizasyon kavramı hakkındaki görüşlere ilişkin bulgular, takım çalışması kavramı hakkındaki görüşlere ilişkin bulgular, takım çalışması sonrası etkinlikler hakkındaki düşüncelere ilişkin bulgular ve takım çalışması sonrasında sizde ve arkadaşınızda ortaya çıktığını düşündüğünüz farklı kişisel özellikleri nasıl tanımlarsınız sorusuna ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, fen lisesi öğrencilerinin oryantiring parkur sonucuna göre takım çalışması etkinliklerine ilişkin görüşlerden elde edilen kodlar takım çalışması etkinliklerinin olumlu yönde önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Özellikle takım çalışması etkinliklerinin katılımcıların kendilerinde gördükleri eksikleri tamamlama, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edebilme konularında önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the thoughts of science high school students on teamwork activity according to the orienteering track results. This study was carried out with a qualitative research method model and designed using a holistic single case pattern within the case study approach. The research has been handled in two different dimensions. The first dimension includes orienteering course results. The second dimension consists of the opinions of the students who participated in the teamwork activity. The group of the study was formed with ten people, two males and eight females, who were selected by criterion sampling method and attended the nature camp. A demographic information form with three questions and a semi-structured interview form consisting of nine questions were used as data collection tools in the study. Face to face interviews were made with participants and the data were recorded with a voice recorder. Than, the data were transferred to the written text by making the necessary arrangements. The recorded partipicant views were transferred to the Nvivo 12 program, which is used to analyze qualitative research methaıts. Content analysis methıd was esed to assist in depth analysis in analyzing dara. The data formed during the research proces were supported by the use of proper visuals achieved in the field of study. As a result of the qualitative analysis of the research, findings about the thoughts they know about teamwork, findings about the question of what do you think teamwork activities will gain you, findings on opinions about the concept of leadership, findings on opinions about the concept of information flow, findings on opinions about the concept of communication, findings on opinions about the concept of synchronization, findings about opinions, findings on opinions about the concept of teamwork, findings related to the thoughts about activities after teamwork and findings regarding the question of how do you define different personal characteristics that you think emerged in you and your friend after teamwork. As a result of the investigation, the codes obtained from the views on teamwork activities shows that teamwork activities have an important positive effect according to the orienteering course results of science high school students. It is though that especially teamwork activities play an important role in complementing the shortcomings that the participants see in themselves and acting in unity.