Toplu konut şeklinde yayılan ikinci konutların kıyısal alanlara olan baskılarının kuşadası örneğinde incelenmesi
- Tez No: 65777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, özellikle doğal, tarihi zenginlikleri ve elverişli iklirniyle turizm sanayinin yoğum.kullanım alanı olan Kuşadası kıyı bandında yer alan turistik yatırım alanlarının söz konusu olan -etkileşimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanın genel yapısı, doğal yapı kaynaklara, dayanılarak; incelenmiştir. Araştırma sonunda Kuşadası kıyı bandındaki yoğun kullanımın olası sonuçları anlatılmıştır. Sonuç olarak; Kuşadası gibi çok yönlü potansiyellere sahip kıyı mekanlarında; ikinci konut kullanımlarının yayılmasıyla oluşan, olumsuz özellik taşıyan dengesiz ekosistemlerin oluşmasını önlemek için fiziksel planlama önlemlerinin alınması gerekliliği ortaya konmaktadır. Anahtar kelimeler : Kıyı, Kıyı Mekan Planlaması, Kuşadası, İkinci Konut, Turizm, İmar Plam.
Özet (Çeviri)
The Case Study of the Pressure on Coastal Areas Vacation Houses Spreaded as a Residential Areas in Kuşadası. Master Thesis Ege Univesity, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Landscape Architecture, Bornova - Izmir. This research has been concentruted especially on the interactions in question of touristic investment sites situated in the coastal band of Kuşadası. It 's natural and historical resources with it's suitable climate makes Kuşadası a capital intensive region for tourism industry. The subheadings such as general and natural structure of the site, population and socio - economic structure and land use has been investigated from various references. At the end of this research possible effects of concentrated usage of Kuşadası coastal band has been tried to explain. As a result] the physical planing can be made for coastal areas to disappeare the negative ecosystems due to the vacation houses. Key Words : Coastal band, Coastal Landscape Planning, Kuşadası, Vacation House, Tourism, Development Plan. -vi-