Mitral kapak cerrahisi olan atriyal fibrilasyonlu hastalarda yapılan radyofrekans ablasyon tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of radiofrequency ablation therapy in patients with atrial fibrillation undergoing mitral valve surgery
  1. Tez No: 657814
  2. Yazar: HÜSEYİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp ve damar cerrahisi kliniğinde mitral kapak cerrahisi olan ve aynı seansta atriyal fibrilasyon (AF) nedeniyle bipolar radyofrekans (RF) ablasyon tedavisi uyguladığımız hastalarda, RF ablasyon tedavisinin erken dönem sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya Kasım 2006 – Eylül 2020 tarihleri arasında mitral kapak cerrahisi olan ve aynı zamanda atriyal fibrilasyon nedeniyle bipolar radyofrekans ablasyon uygulanan 121 (70 kadın, 51 erkek) hasta çalışmaya alındı ve retrospektif olarak incelendi. Çalışma için herhangi bir dışlama kriteri uygulanmamıştır. Preoperatif ve postoperatif tüm hasta verileri, kliniğimizin dosya arşivi ve hastane kayıt sisteminden elde edilerek değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalarda, RF ablasyon sonrası ilk 30 günde sinüs ritmi elde edilme oranı %70,2 olarak bulundu (n=85).
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to evaluate the early results of bipolar radiofrequency (RF) ablation therapy for atrial fibrillation (AF) in patients who had concomitant mitral valve surgery in the cardiovascular surgery clinic of Izmir Katip Çelebi University, Atatürk Training and Research Hospital. Material and Method: This retrospective study included 121 (70 women, 51 men) patients that underwent simultaneous mitral valve surgery and bipolar RF ablation for atrial fibrillation between November 2006 and September 2020. No exclusion criteria were applied for the study. All preoperative and postoperative patient data were obtained and evaluated from the file archive of our clinic and the hospital registry system. Results: In the patients included, the rate of obtaining sinus rhythm in the first 30 days after RF ablation was 70.2% (n = 85).