Atrial fibrilasyonu olan kapak hastalarına uygulanan serum irrigasyonlu radyofrekans ablasyonun başarısına genetik değişikliklerin etkisi
Influences of genetic changes on the success of serum irrigating radiofrequency ablation in patients who have atrial fibrillation and mitral valve disease
  1. Tez No: 247175
  2. Yazar: CEM ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÜSTÜNSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Serum irrigasyonlu radyofrekans ablasyon (SIRFA), atriyal fibrilasyon (AF) tedavisinde güvenle uygulanabilen ve başarısı belli faktörlerle ilişkili cerrahi yöntemlerden biridir.Bu çalışmada Min K geni S38G ve ACE geni polimorfizmlerinin SIRFA cerrahisinin başarısındaki rolü araştırılmıştır. Eylül 2003-Ağustos 2008 tarihleri arasında kapak hastalığı ve AF tanısı ile kapak cerrahisi ve SIRFA uygulanan 60 yaş altında, sol atriyum çapı 6 cm'den küçük olan ve KAH olmayan hastalar çalışmaya alındı. SIRFA cerrahisi sonrasında sinüs ritminde olan 30 hasta grup I, AF devam eden 30 hasta grup II, preoperatif kapak hastalığı olup sinüs ritminde olan 30 hasta kontrol grubu (grup III) olarak olarak sınıflandırıldı. DNA analizi için EDTA'lı tüpe 5 cc venöz kan alınarak genetik laboratuarında MinK geni S38G ve ACE geni polimorfizm analizlerinin standardizasyonu yapıldı.Hastaların yaş ortalaması 48.74±10.07 idi. Gruplar arası demografik bulgular benzerdi.
Özet (Çeviri)
Serum irrigating radiofrequency ablation (SIRFA) is one of surgical techniques can be applied for the treatment of atrial fibrillation (AF) with confidency and it?s success is associated with in the some certain factors. In this study, minK S38G gene and ACE gene polymorphisms? role were investigated in the success of SIRFA surgery.Between September 2003-August 2008 patients with valve disease and applied SIRFA and valve surgery with the diagnosis of AF, under 60 years of age, left atrial diameter is less than 6 cm, and without CAD were studied. After SIRFA surgery, with 30 patients have sinus rhythm were classified as group I, 30 patients with continued AF as group II, 30 patients with preoperative valve disease in sinus rhythm as a control group (group III) 5 cc venous blood taken into EDTA tubes for the DNA analysis, mink S38G gene and ACE gene polymorphism analysis standardization were performed at genetic laboratory.The mean age was 48.74±10.07 years respectively. Demographic findings were similar between groups.