Fiziksel performans ile kognitif fonksiyon ve ultrasonografik kas ölçümleri arasındaki ilişkinin 40 yaş ve üzeri bireylerde değerlendirilmesi
Assessment of cognitive function and ultrasonographic muscle measurements' relationship with physical performance on individuals aged 40 years and older
  1. Tez No: 657815
  2. Yazar: MEHMET ALİ CULHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fiziksel Performans ile Kognitif Fonksiyon ve Ultrasonografik Kas Ölçümleri Arasındaki İlişkinin 40 Yaş ve Üzeri Bireylerde Değerlendirilmesi Giriş: Sarkopeni ve kırılganlık, fiziksel performansta azalma, düşme, kırıklar, uzamış hastane yatışları, hayat kalitesinde azalma ve mortalite ile ilişkilidir. Esas olarak kas kütlesi, kalitesi ve kuvvetindeki azalmayla ilişkilendirilen fiziksel performans, hareketlilik ile ilgili nesnel olarak ölçülen tüm vücut fonksiyonu olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı, ultrasonografi (US) kullanılarak yapılan kas ölçümleri ve kognitif fonksiyonlar ile fiziksel performans arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Hacettepe Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 40 yaş ve üzeri 42'si erkek, 73'ü kadın 115 birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri sorgulandı ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Fiziksel performans ve kas kuvveti değerlendirmesi; yürüme hızı, zamanlı kalk ve yürü testi (TUG), 5 tekrarlı otur kalk testi (CST) ve el kavrama kuvveti ile değerlendirildi. Kas kalınlığı; kol, ön kol ve uyluk bölgelerinden US ile ölçüldü. Kognitif fonksiyonlar Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirildi. Sarkopeni tanısında vücut kitle indeksiyle ayarlanmış uyluk kası ölçümü, el kavrama kuvveti ve fiziksel performans parametreleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş ortalaması erkeklerde 61.9±12.5 yıl, kadınlarda 63.1±12.4 yıl olarak bulundu. Yürüme hızı erkeklerde ve kadınlarda SMMT ile ilişkili bulundu (sırasıyla, β=0.616, p0.05). Kadınlarda SMMT ile TUG (β=-0.201, p=0.035) ve CST (β=-0.208, p=0.042) arasında ilişki bulundu, erkeklerde ise bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Cognitive Function and Ultrasonographic Muscle Measurements' Relationship With Physical Performance on Individuals Aged 40 Years and Older Introduction: Decreased physical performance in sarcopenia and frailty is associated with falls, fractures, prolonged hospitalization, poor quality of life and mortality. Physical performance, which is mainly associated with decrease in muscle mass, quality and strength, is defined as an objectively measured whole body function related with mobility. The aim of our study is the assessment of muscle measurements performed by ultrasonography (US) and cognitive functions relationship with physical performance. Materials and Methods: A total of 115 individuals, 42 males and 73 females, aged 40 and over, who were admitted to Hacettepe University Department of Physical Medicine and Rehabilitation, were included in the study. Demographic data and anthropometric measurements of individuals were recorded. Physical performance and muscle strength assessment were evaluated with gait speed, timed up and go test (TUG), 5 times sit to stand test (CST) and handgrip strength. Muscle thickness was measured by US from the arm, forearm and anterior thigh regions. Cognitive functions were evaluated with Mini-Mental State Examination (MMSE). Physical performance parameters, handgrip strength and thigh muscle thickness adjusted by body mass index (or sonographic thigh adjustment ratio) were used for the diagnosis of sarcopenia. Results: The mean age of the individuals was 61.9±12.5 years in males and 63.1±12.4 in females (p>0.05). Gait speed was with MMSE in males (β=0.616, p0.05). SMMT was associated with TUG (β=-0.201, p=0.035) and CST (β=-0.208, p=0.042) in women, but not in men.