Laparoskopik abdominal cerrahi sonrası sanal gerçeklik uygulaması ve müziğin hastaların yaşam bulguları, ağrı ve konforu üzerine etkisi
The effect of virtual reality and music on vital signs, pain and comfort after laparoscopic abdominal surgery
- Tez No: 657813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırma, sanal gerçeklik ve müziğin laparoskopik abdominal cerrahi sonrasında hastaların yaşam bulgularına, ağrı ve konforuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Prospektif randomize kontrollü tek kör klinik araştırma modeli olarak gerçekleştirilen araştırmanın evrenini; Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi'nin Genel Cerrahi, Kadın-Doğum, Üroloji, Kalp-Damar Cerrahi kliniklerine yatışı yapılan ve laparoskopik abdominal cerrahi uygulanan yetişkin hastalar oluşturdu. Araştırma Eylül 2019– Ocak 2021 tarihleri arasında yapıldı. Araştırma kriterlerine uyan hastalar arasından, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 225 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu (75 kişi sanal gerçeklik, 75 kişi müzik, 75 kişi kontrol grubu). Verilerin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, Sayısal Derecelendirme Ölçeği, Yaşam Bulguları Takip Formu ve Genel Konfor Ölçeği kullanıldı. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile Ekim 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında toplandı. Sanal gerçeklik video izletilmesi ve müzik dinletimi uygulamaları 20 dakika uygulandı. Veriler; tanımlayıcı istatistik, ki-kare testi, Friedman testi, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis testi, Tukey Post-Hoc ve Dunn Post-Hoc testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effects of virtual reality and music on patients' vital signs, pain, and comfort after laparoscopic abdominal surgery. Material and Method: The universe of the study conducted as a prospective randomized controlled single blind clinical research model; Adult patients who were admitted to the General Surgery, Obstetrics, Urology, Cardiovascular Surgery clinics of Bitlis Tatvan State Hospital and underwent laparoscopic abdominal surgery were formed. The research was conducted between September 2019 - January 2021. The sample of the study consisted of 225 patients selected by simple random sampling method among the patients meeting the research criteria (75 people virtual reality, 75 people music, 75 people control group). In data collection; Patient Information Form, Numerical Rating Scale, Vital Signs Follow-up Form and General Comfort Scale were used. The data were collected by the researcher using face-to-face interviews between October 2019 and June 2020. Virtual reality video watching and music listening practices were implemented for 20 minutes. The data were evaluated using descriptive statistics, chi-square test, Friedman test, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis test, Tukey Post-Hoc and Dunn Post-Hoc tests.