İzmir ve Aydın illerinde incirlerde zararlı Carpophilis türlerinin ekonomik önemi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 65782
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET İZMİR VE AYDIN İLLERİNDE İNCİRLERDE ZARARLI CARPOPHILUS TÜRLERİNİN EKONOMİK ÖNEMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Çalışma 1996 yılının ağustos - kasım aylarında İzmir ve Aydın illlerine bağlı 12 köy ve 12 depoda yürütülmüştür. Bu çalışmada bahçe, sergi ve depo dönemleri kalitatif kayıplar yönünden incelenirken, kantitatif kayıplar laboratuvar çalışmalarıyla belirlenmiştir. Taban alanlardaki bahçe ve sergilerde bulunan incir meyvelerinin Carpophilus türleriyle yüksek bulaşıklılık gösterdiği, kır taban ve eğimli dağlık alanlarda bu oranın düştüğü tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak Carpophilus türlerinin taban alanlarda kalitatif olarak zarara yol açabileceği saptanmıştır. Kötü koşullardaki depolarda bu böceklerin kalitatif olarak daha çok zarara yol açtıkları ancak kantitatif olarak pek zararlı olmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON ECONOMICAL IMPORTANCE OF CARPOPHILUS spp. THE PESTS OF FIG IN İZMİR AND AYDIN PROVINCE This study was carried out in 12 villages and warehouses of İzmir and Aydın during August - November in 1996. In this study, fig orchards, drying trays and warehouses were investigated qualitatively.. Also, quantitative losses of dried figs were determined in laboratory conditions. Fig orchards and drying. trays in basin- had high infestation rate of Carpophilus spp. but this infestation rate was lower in slope and mountainous areas. For this reason, it was determined that Carpophilus spp. could be harmful economicly in basin. Bad conditions of warehouses were suitable for this insects to damage qualitatively. On the other hand, quantitative losses were not noticeable.