Poliamid 6 malzemenin sürtünme karıştırma nokta kaynağı ile birleştirilmesi
Joining of polyamide 6 material by friction stir spot welding
- Tez No: 657873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu deneysel çalışmada, sürtünme karıştırma nokta kaynağı (SKNK), Poliamid 6 (PA 6) malzemenin birleştirilmesi için uygulanmıştır. Sürtünme karıştırma nokta kaynağı yöntemi, sürtünme karıştırma kaynağı (SKK) yönteminden türetilmiş ve son zamanlarda sadece otomobil sektöründe değil aynı zamanda diğer endüstri kollarında da oldukça dikkat çeken yeni bir kaynak yöntemidir. Yöntemin, SKK yönteminde kullanılan kaynak takımına benzer bir takımla, dalma, karıştırma ve geri çekilme olarak belirtilen üç kademeden oluşan bir uygulaması vardır. Çeşitli araştırmacıların çalışmaları, bu yöntem için takım geometrisinin, takım devir sayısının, takım dalma derinliğinin ve bekleme süresinin, bağlantının çekme kuvveti üzerine oldukça etkisi olduğunu göstermiştir. Bu deneysel çalışmada, kaynak işlemi için uygun 2 adet takım geometrisi ve 1 adet bağlama aparatı tasarlanıp imal edilmiştir. 4 mm kalınlığındaki Poliamid 6 levhaların SKNK ile bindirme bağlantıları yapılmıştır. Oluşturulan kaynak numunelerine çekme testleri uygulanmıştır. Kullanılan polimer malzemeye ve parametrelere bağlı olarak elde edilen maksimum çekme kuvveti değeri 2864,63 N'dur. Bu değer esas malzemenin %86,59'una eşdeğerdir. Bağlantının çekme kuvvetini maksimum yapan, parametrelerin optimum kombinasyonu belirlenmiştir. Ayrıca kırılma yüzeyleri, kopma bölgeleri ve enine kesitler optik mikroskop ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the experimental study, the friction stir spot welding (FSSW) was applied for joining Polyamide 6 (PA 6) material. The friction stir spot welding method is a derivative of the friction stir welding (FSW) process, which is a new process that recently has received considerable attention from the automotive and other industries. The FSSW process consists of three phases of plunging, stirring and retraction with the FSSW tool similar to the FSW tool. Studies by various researchers have shown quite the effect of tool geometry, tool rotation speed, tool penetration and dwell time on tensile failure load of the joint for this method. In the experimental study, 2 tool geometries and 1 clamping apparatus suitable for welding are designed and manufactured. 4 mm thick Polyamide 6 sheets were done lap joints with FSSW. Tensile tests were applied to the welding samples. Depending on the polymer material and parameters used, the maximum tensile force value obtained is 2864,63 N. This value is equivalent to 86,59% of the base material. The optimum combination of parameters that maximises joint tensile failure load was identified. In addition, fracture surfaces, rupture zones and cross sections were examined by optical microscope.