Süpersimetrik U(1)' modelde nötralino, chargino ve Higgs bozonları
Neutralino, chargino and Higgs bosons in the supersymmetric U(1)' model
- Tez No: 657886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SELBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde hem MSSM'nin hem de U(1)' genişletilmiş MSSM'nin Higgs, chargino ve nötralino (electroweakino) sektörleri incelenmiştir. Çalışma; fenomenolojik MSSM için ve elektrozayıf skalayla yeterince ağır kütleli bir Z^' bozonu oluşturma arasında oluşacak gerilimi modele fazladan eklenen üç tane tekli süperalan ile çözen, secluded sektör U(1)' model için gerçekleştirilmiştir. Bu modellerin her biri için, mevcut deneysel verilerle ve kalıntı yoğunluğu kısıtlamaları ile tutarlı karşılaştırma noktaları seçilmiştir. Parçacık spektrumlarının, modellerin parametrelerine duyarlılığı incelenmiştir. Daha sonra modeller, standart paketlere yüklenmiş ve LHC çerçevesinde √s=14 TeV'de üretim ve bozunum modlarının analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Higgs sector and electroweakino sector of both the MSSM and the U(1)' extended MSSM are examined. We perform the study in the phenomenological MSSM as well as in the U(1)' model with a secluded sector where the tension between the electroweak scale and developing a large enough mass for new boson Z' is resolved by adding three additional singlet superfields into the model. For each of those models, we select a set of benchmark points consistent with the latest available experimental data and relic density constraints. We examine the sensitivity of the particle spectra to the parameters of the models. We then implement the models into standard packages and perform an analysis of production and decay modes at the LHC with √s=14 TeV.