Süpersimetrik U(1)' modellerinde nötrino salınımlarının incelenmesi
Neutrino oscillation in supersymmetric U(1)' models
- Tez No: 395607
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde Süpersimetrik U(1)' Modelleri çerçevesinde nötrino salınımları incelenmiş ve bu salınımların gerçekleşme olasılıkları hesaplanmıştır. U(1)' Model nötrino salınımlarını açıklar mı ve deneyler ile ele alınan teori birbirini tutar mı bunlar incelenecektir. Bu hesaplamalar nötrino salınımlarının modellenmesi açısından oldukça önemlidir. Süpersimetri, fermiyonlar ve bozonlar arasında ilişki kuran bir uzay zaman simetrisidir. Standart Model ötesi yeni fizik modelleri arasında en dikkat çeken süpersimetrik modellerdir. U(1)' Model, Standart Model'in yanı sıra nötrino kütle problemine çözüm getirebilmektedir. Standart Model'e göre nötrinolar kütlesizdir. Fakat U(1)' Modelde nötrinolara kütle kazandırabiliriz. Nötrinoların salınım yaptıklarını söyleyebilmek için kütlelerinin olduğunu kabul etmeliyiz. Standart Model ve Minimal Süpersimetrik Standart Model (MSSM)'e kıyasla U(1)' Model'i nötrino salınımlarını daha geniş bir çerçevede ele alacağından hesaplarımızı bu modelde yapmayı tercih ettik. Bu tez çalışmasında nötrino kütle matrislerini Süpersimetrik U(1)' Model parametrelerini kullanarak elde ederek, nötrinoların salınım olasılıklarını hesapladık. Tüm hesaplamalarda deneysel verilere uygun değerler dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study neutrino oscillations as part of Supersymmetric U(1)' Models in order to calculate their probability of oscillation. It is interesting to probe whether U(1)' Models are able to explain neutrino oscillations and keep up with experiments. These calculations related with neutrino oscillation are extremely important in terms of model building. Supersymmetry is space-time symmetry which can establish a relationship between fermions and bosons in a unique way. Among the new physics scenarios beyond the Standard Model, indeed, supersymmetric models can be mentioned as one of the most impressive ones. This is because U(1)' Models can provide solutions to the problem of neutrino mass problem of the SM. In the SM neutrinos are massless and hence flavour oscillations cannot be explained. However, in comparison to the SM and MSSM, there are reasonable explanations for masses in the U(1)' Model and hence neutrinos can show flavour oscillations, which is one of the main reasons for handling neutrino oscillations in U(1)' Models. In this thesis we calculate neutrino oscillation probability by using the neutrino mass matrix of Supersymmetric U(1)' Models. Our calculations show that it is possible to find convenient values in agreement with experimental data.