Deneysel miyoglobinürik akut böbrek hasarında kannabinoid reseptör agonist ve antagonistlerinin etkileri
Effect of cannabinoid receptor agonist and antagonist in experimental myoglobinuric acute renal injury
- Tez No: 657917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endokannabinoid sistemin böbrek fizyolojisi ve patofizyolojisinde önemli rol oynadığı bildirilmiştir. Çalışmamızda kannabinoid reseptörü agonist ve antagonistlerinin miyoglobinürik akut böbrek hasarında biyokimyasal ve histopatolojik parametreler üzerine etkilerini ve bu etkilere oksidatif stresin olası katkısını incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 7 grupta toplam 56 adet Wistar dişi sıçan kullanıldı. Kontrol grubuna serum fizyolojik diğer gruplara %50'lik gliserolün intramüsküler enjeksiyonları ile model oluşturuldu. Gruplara 60. ve 75. dakikalarda intraperitoneal enjeksiyonlar yapıldı [sırasıyla (kontrol: sf,sf), (ABH: sf,sf), (AM251: AM251,sf), (SR 144528: SR144528,sf), (WIN+AM251: WIN,AM251), (WIN+SR144528: WIN, SR144528)]. İntramüsküler enjeksiyonlardan sonra metabolik kafese alınan sıçanların 24 saatlik idrarları toplandı. Ardından anestezi altında kan ve böbrekleri alındı. Böbrek dokusunda glutatyon, malondialdehit düzeyleri, histopatolojik değişiklikler; serumda üre, kreatinin, sodyum düzeyleri; idrarda kreatinin, sodyum düzeyleri incelendi. Çalışmamızda gliserol uygulanan grupların tamamında kontrol grubuna göre serum kreatinin ve üre seviyelerinde anlamlı bir artış gözlenirken idrar sodyum seviyelerinde anlamlı bir azalma gözlendi. WIN+SR144528 grubunda ABH grubuna göre serum kreatinin düzeyinin anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. SR144528 grubunda WIN grubuna göre serum üre düzeyi daha düşüktü. MDA düzeyi WIN+AM251 grubunda SR144528 grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Histolojik olarak kontrol grubuyla karşılaştırıldığında gliserol verilen grupların böbrek kesitlerinde değişik şiddette tübüler nekroz ve kast birikimi ile kortikal peritübüler ödem gözlendi. Hasar skoru WIN ve WIN+SR144528 gruplarında ABH grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. Tüm bu sonuçlar topluca değerlendirildiğinde eksojen olarak kannabinoid sistemi etkileyecek ajanların uygulanmasının böbrek fonksiyon ve histolojisi üzerinde önemli etkiler ortaya çıkardığı görüldü. Böbrek fonksiyon ve histolojisi üzerine olan bu etkilerde CB2 reseptörlerinin blokajının daha önceki çalışmaların aksine olumlu sonuçları olduğu, CB1 reseptörlerinin blokajının ise olumsuz sonuçlara yol açtığı görüldü. Bu etkilerin ortaya çıkmasında oksidatif stresin önemli bir faktör olarak göz önünde bulundurulması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
It has been reported that the endocannabinoid system plays an important role in kidney physiology and pathophysiology. In our study, we aimed to examine the effects of cannabinoid receptor agonists and antagonists on biochemical and histopathological parameters in myoglobinuric acute kidney injury and the possible contribution of oxidative stress to these effects. A total of 56 Wistar female rats in 7 groups were used in our study. Saline solution to the control group, 50% glycerol solution to the other groups i.m. was given. The groups were given intraperitoneal injections at the 60th and 75th minutes (respectively (control: sf, sf), (ABH: sf, sf), (AM251: AM251, sf), (SR 144528: SR144528, sf), (WIN + AM251). : WIN, AM251), (WIN + SR144528: WIN, SR144528)]. The rats were placed in the metabolic cage after intramuscular injections and the 24-hour urine of the rats was collected. Then, blood and kidneys were taken under anesthesia. Glutathione, malondialdehyde levels, histopathological changes in kidney tissue; Urea, creatinine, sodium levels in serum; creatinine and sodium levels in urine were analyzed. In our study, a significant increase was observed in serum creatinine and urea levels in all glycerol given groups compared to the control group, while a significant decrease was observed in urine sodium levels. Serum creatinine level was found to be significantly lower in the WIN+SR144528 group compared to the ABH group. Serum urea level was lower in the SR144528 group than in the WIN group. MDA level was significantly higher in WIN + AM251 group than SR144528 group. Compared histologically with the control group, different severity of tubular necrosis, caste accumulation and cortical peritubular edema were observed in the kidney sections of the glycerol given groups. The damage score was significantly lower in the WIN and WIN+SR144528 groups compared to the ABH group. When all these results were evaluated collectively, it was seen that the application of exogenous agents that would affect the cannabinoid system had significant effects on renal function and histology. In these effects on kidney function and histology, it was seen that blockade of CB2 receptors had positive results contrary to previous studies, and blockade of CB1 receptors had negative results. It was thought that oxidative stress should be considered as an important factor in the emergence of these effects.