Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği'nin sulama potansiyelinin irdelenmesi
- Tez No: 65794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ UL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ MENEMEN ARAŞTIRMA, UYGULAMA VE ÜRETİM ÇİFTLİ?İNİN SULAMA POTANSİYELİNİN İRDELENMESİ KILIÇ, Murat Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Yöneticisi; Doç. Dr. M.AIİ UL Ağustos 1997,iAsayfa. Bu çalışmada amaç, Ege Üniversitesi Ziraat Fakûltesi'ne ait Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliğinin mevcut su potansiyelinin incelenmesi ve sulamaya yönelik sorunların ortaya konarak bunların çözümüne ilişkin önerilerde bulunulmasıdır. Bu amaçla, inceleme alanına ait iklim, toprak, yerüstü ve yeraltı su kaynaklan ile mevcut ve ideal bitki desenine uygun değerlendirmeler üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, gerek su tasarrufu gerekse de işgücü, verim, ekonomi gibi faktörler gözönünde bulundurularak, alınması gereken önlemler ve yapılması gereken işlemler hakkında çeşitli görüşler sunulmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in order to examine the available water supply, determine the problems about irrigation applications and give some suggestions about solutions for Menemen, Research, Application and Production Farm, which belongs to Ege University, Faculty of Agriculture. For this reason, some informations were obtained about climate, soil, surface and groundwater potential for that area, and a comparison between ideal and traditional plant pattern which has been produced on the farm was studied on. As a result, some ideas and suggestions are stated by considering the factors such as water and labor saving, economy, productivity etc.