Biyoseramik esaslı kanal patlarının retreatmant esnasında kanal duvarlarından sökülebilirliğinin incelenmesi
Examination of removability of bioceramic-based canal sealers from canal walls during retreatment
  1. Tez No: 657946
  2. Yazar: SİNEM ESEN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı güncel biyoseramik esaslı kök kanal patları olan Well-Root ST ile EndoSeal MTA'nın kök kanal duvarlarından sökülebilirliklerini rezin esaslı bir pat olan AH Plus ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaç için 36 adet oval kanallı mandibular premolar diş kullanıldı. Protaper Next döner alet sistemi kullanılarak apikal boyut #40 olacak şekilde kanallar şekillendirildi. Örnekler Well-Root ST, EndoSeal MTA ve AH Plus Jet kök kanal patı kullanılarak lateral kondenzasyon yöntemi ile dolduruldu (n=12). Tüm örneklerin kök kanal dolgu sökümü ProTaper Universal Retreatment eğeleri kullanılarak yapıldı. Örnekler bukkolingual olarak iki eşit parçaya ayrıldı. Kanal duvarlarında kalan dolgu materyali miktarının değerlendirilmesi amacıyla bir stereomikroskop yardımıyla apikal, orta ve koronal üçlüden x8 büyütmede alınan görüntüler Adobe Photoshop 2020 programı ile analiz edildi. Kök kanal duvarlarındaki debris ve smear tabakası miktarının analizi için ise bir taramalı elektron mikroskobu yardımıyla alınan görüntüler kullanıldı. İstatistiksel analiz için One-Way ANOVA ve posthoc Bonferroni testleri kullanıldı. Çalışma boyuna ulaşma süresi en kısa olan pat EndoSeal MTA, Well-Root ST'ye göre daha kısa sürede sökülürken (p0.05). Geriye kalan dolgu miktarını apikal, orta, koronal ve tüm kök kanalı olarak değerlendirdiğimizde üç pat arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0.05). Kök kanal duvarındaki debris miktarı koronal üçlüde Well-Root ST grubunda en fazla iken (p0.05). Smear tabakası miktarı orta ve koronal üçlüde Well-Root ST grubunda en fazla iken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare of removability of EndoSeal MTA and Well Root ST, which are current bioceramic-based canal sealers, in comparasion with AH Plus, a resin-based root canal sealer, from canal walls during retreatment. For this purpose, 36 oval canal mandibular premolar teeth were used. The canals were shaped to apical size # 40 using the Protaper Next rotary instrument system. Samples were filled by lateral condensation method using Well-Root ST, EndoSeal MTA and AH Plus Jet root canal sealers (n = 12). Root canal filling removal was performed using ProTaper Universal Retreatment files. Samples were divided into two equal part as buccolingual. In order to evaluate the amount of filling material remaining on the canal walls, the images taken from apical, middle and coronal part with x8 magnification stereomicroscope were analyzed with Adobe Photoshop 2020. One-way ANOVA and post-hoc Bonferroni tests were used for statistical analysis. EndoSeal MTA, which has the shortest time to reach working length, is removed in a shorter time compared to Well-Root ST (p 0.05). When the remaining filling materials amount is evaluated as apical, middle, coronal and whole root canal, there is no statistically significant difference between the three sealer (p> 0.05). While the amount of debris in the root canal wall is the highest in the Well- Root ST group in the coronal part (p 0.05). While the amount of smear layer is highest in the Well- Root ST group in the middle and coronal part (p 0.05).