Anadolu Liseleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki yönetim denetiminin incelenmesi
The evaluation of management supervision in Anatolian High Schools and Technical and Vocational Anatolian High Schools
  1. Tez No: 657961
  2. Yazar: AYKUT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen ve değişen dünyada çağın gerisinde kalmamak için denetime verilen önem de artmaktadır. Denetim olmadan hiçbir şeyin gelişiminin olmayacağı fikri her geçen gün yapılan çalışmalarla daha da vurgulanmaktadır. Bu nedenle eğitim denetiminin de uygun zamanlarda ve sürekli yapılmasının eğitimin gelişimi açısından çok önemli olduğu belirtilmektedir. Bu araştırma sonucunda da nitelenen, eğitim denetimi çalışmalarının sıklıkla yapılması konusu her geçen gün önemini artırmaktadır. Eğitim denetimi tarihsel süreç içerisinde tüm ülkelerde bir sürü farklı şekil almıştır. Bu şekillerde bazen eğitimin amaçlarına göre, bazen dönemin eğitimin felsefesine göre bazen de okulun türüne göre değişiklikler yapılmıştır. Türkiye'de de eğitim denetimine yönelik güncel çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucuna yönelikte eğitim denetiminde görülen gerekli düzenlemeler eğitim kurumlarınca uygulanmıştır. Bu düzenlemeler zaman zaman basit düzeyde olsa da bazen köklü değişiklikler şeklinde yapıldığı da görülmüştür. Yapılan değişikliklerde her zaman ise temel amaç eğitimin daha iyi ve hızlı bir şekilde gelişmesi olmuştur. Bu çalışmada Anadolu liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin yöneticilerinin eğitim denetimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada başlığın teorik zemini verildikten sonra İstanbul ilinde bulunan toplam 88 okul rastgele seçilerek ölçme aracı uygulanmıştır. Araştırmada, Müdür ve Müdür yardımcılarının eğitim denetimine ilişkin görüşleri analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'daki Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Ataşehir, Sultanbeyli, Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer ilçelerinde tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 85 okul müdürü ve 91 müdür yardımcısı olmak üzere toplam 176 yönetici oluşturmuştur. Ölçme aracına yöneticilerin genel olarak birbirine yakın cevaplarla eğitim denetimi uygulamalarının okul iklimine olumlu yönde katkısı olduğu fikri ile katıldığı görülmüş ve özellikle denetim çalışmalarının artması gerekliliği üzerinde durulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of supervision is increasing to stay behind the time in the developing and changing world. Researches emphasize the idea of development will fail to occur without supervision. Analyses indicate that constant education supervision with appropriate timing is essential for development itself. As a result of these analyses, the importance of systematic educational supervision is increased every day. Throughout history, education supervision has been applied in all countries in many different ways. Nevertheless, some changes have been made in these ways, sometimes according to the educational aims, schools' types and education philosophy. Also, in Turkey, many recent studies have been conducted for training control in educational supervision. Educational institutions implemented necessary regulations seen in educational supervision regarding the work carried out. Sometimes these arrangements have been simple and sometimes radical. The main point of these arrangements is the development of education in a quick and better way. In this study , the aim is to analyze the principals' views about education supervision in the Anatolian High Schools and Vocational High Schools. Therefore after the theoretical substructure, the scale was applied in schools chosen randomly in Istanbul. In this thesis, the views of the principals and vice-principals on educational supervision are considered. The sample of the study consists of a total of 176 administrators, 85 school principals, and 91 deputy principals, selected by random sampling method in Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Ataşehir, Sultanbeyli, Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer in Istanbul. It is observed that administrators generally agreed with the measurement tool with the idea that educational supervision practices contributed positively to the school climate with close answers, and the necessity of increasing supervision studies is emphasized.