Anthony Kenny'de din felsefesi: Agnostisizmin 'temellendirilmesi'
The philosophy of religion in Anthony Kenny: 'Justification' of agnosticism
  1. Tez No: 657964
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezde günümüzün önde gelen agnostik düşünürlerinden Anthony Kenny ve felsefesi ele alınacaktır. Gençliğinde (1955-1965) Katolik bir rahip olmasına rağmen, evliliği nedeniyle aforoz edilen ve kiliseden uzaklaşan Kenny, aforozdan etkilenmemiş, ilerleyen dönemlerde Tanrı'nın varlığı lehinde veya aleyhinde ileri sürülen kanıtlarda eksiklikler olduğunu öne sürerek, inanç ve inançsızlığa karşı eleştirel bir tutum takınmıştır. Düşüncelerini ifade etmek için pek çok eser yazan Kenny, sadece agnostik olduğunu ifade etmekle kalmamış, neden agnostik olduğunu da temellendirmeye çalışmıştır. Bu açıdan Kenny, yalnız agnostisizm problemi açısından değil, teizm ve ateizm tartışmalarında da son derece önemlidir. Anthony Kenny'de Din Felsefesi: Agnostisizmin“Temellendirilmesi”başlıklı çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Kenny'nin yaşamı, yapıtları, düşünceleri ve temel felsefî kavramlarına; ikinci bölümde Kenny'nin inançla ilgili görüşleri, ateizm, teizm, kanıtlar, kötülük problemi, ahlakın doğası, Tanrı'nın bilgisi ve insan özgürlüğü konularına; üçüncü bölümde ise daha özelde Kenny'nin agnostik görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the leading agnostic thinkers of today, Anthony Kenny and his philosophy will be discussed. Even though he was a Catholic priest in his youth (1955-1965), Kenny, who was excommunicated due to his marriage and moved away from the church, was not affected by excommunication, and in later periods he assumed a critical attitude towards belief and disbelief by claiming that there were failures in the evidence for or against the existence of God. Kenny, who wrote many works to express his thoughts, not only stated that he was an agnostic, but also tried to justify why he was an agnostic. In this respect, Kenny is extremely important not only in terms of the problem of agnosticism, but also in the debates on theism and atheism. Our work, titled as The Philosophy of Religion in Anthony Kenny:“Justification”of Agnosticism consists of three parts. In the first part, Kenny's life, works, thoughts and basic philosophical concepts; in the second part, Kenny's views on belief, atheism, theism, evidence, the problem of evil, the nature of morality, the foreknowledge of God and human freedom; in the third part, more specifically, Kenny's agnostic views are included.