Etkinlik turizmi kapsamında atlı etnospor faaliyetlerinin toplumsal aidiyet yönünden değerlendirilmesi: Türkiye-Kazakistan karşılaştırması
Equestrian etnospor annual evaluation terms of belonging under the social events tourism: Turkey comparison of Kazakhstan
- Tez No: 657984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanların belirli bir yaşam kalitesine sahip olması ve hayatları içerisinde psikolojik tatmini sağlayabilmeleri açısından sosyal ihtiyaçların karşılanması son derece önemlidir. Toplumsal aidiyet duygusu da insanların ihtiyaç duyduğu önemli sosyal ihtiyaçların başında gelmektedir. Kişiler belirli bir gruba ve topluma yönelik aidiyet hissine sahip olduklarında, kendilerini çok daha güçlü ve güvenli hissederler. Böylelikle yaşam mücadelesi içerisinde kendilerine bir dayanak noktası bulmuş olurlar. Yalnız yaşamanın mümkün olmadığından hareketle, sağlıklı bir yaşam için toplumsal aidiyet duygusuna ve bu duyguyu yöneltebilecek bir topluma ihtiyaç duyulduğu söylenebilir. Kişilerin aidiyet duygusunun ortaya konması çoğunlukla belirli unsurların incelenmesi ile olur. Bu unsurlara olan bağlılık aynı zamanda topluma olan bağlılık ve aidiyet duygusunu da ortaya koyar. Kişiler yaşamsal tercihlerini yaparken aidiyet duygusuna sahip oldukları değerleri gözetirler. Bu çalışmada Türkiye'nin Bayburt ve Kazakistan'ın Almatı şehirlerinde yaşayan kişilerin turizm etkinlikleri kapsamında atlı etnospor faaliyetlerine olan eğilimleri üzerinden toplumsal aidiyet duyguları ölçülmeye çalışılmıştır. Turizm faaliyetlerinin çok çeşitli olması ve kişilere tercih şansı sunması nedeniyle kişilerin toplumsal aidiyet yönelimleriyle atlı etnospor faaliyetlerini tercih etmeleri arasında bir ilişkinin bulunabileceği öngörülmüştür. Yapılan araştırma neticesinde de her iki değişken arasında anlamlı bir ilişkinin kaç kişiye ulaşıldığı, yapılan analizler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract: It is extremely important to meet social needs for people to have a certain quality of life and to provide psychological satisfaction in their lives. The sense of social belonging is one of the most important social needs people need. When people have a sense of belonging to a particular group and society, they feel much stronger and more secure. In this way, they find a support point for themselves in the struggle for life. Based on the fact that it is not possible to live alone, it can be said that a sense of social belonging is needed for a healthy life and a society that can direct this feeling. Revealing the sense of belonging of people is mostly done by examining certain elements. Commitment to these elements also reveals a sense of loyalty and belonging to society. When people make their vital choices, they take into account the values they have a sense of belonging. In this study, a sense of belonging through social trends that Turkey's tourism activities within the scope of Bayburt and equestrian activities are etno of people living in Kazakhstan's Almaty city has tried to be measured. It has been predicted that there may be a relationship between people's social belonging tendencies and their preference for equestrian ethno sport activities, as tourism activities are diverse and offer people the chance to choose. As a result of the research, it was revealed that there is a significant relationship between both variables.