Daskyleion (Hisartepe) Satraplığı'nda eğitim ve kültür
Education and culture in Satrapy of Daskyleion (Hisartepe)
  1. Tez No: 657985
  2. Yazar: OSMAN DENİZ DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eski Çağ kültürleri, düşünürleri ve eğitim sistemleri, çağımızın kökleri hakkında bilgi sağlarken bu konudaki ilgiyi de canlı tutmaktadır. Bu bağlamda Anadolu'nun tarihsel ve toplumsal geçmişi de diğerleri kadar çok sorunu aydınlatmakta, bu çalışma da bu konuya ilişkin bir parça sunmayı amaçlamaktadır. Kaynaklar tarafından bildirilen tarihsel olgular, olaylar ve diğer günümüze kadar ulaşan kalıntılar tarihsel ve toplumbilimsel karşılaştırmalı yöntemle yorumlanacaktır. Akhamenid idaresindeki Kuzeybatı Anadolu kendi uygarlıkları, Trakya ve Grek anakarası arasında kültürel etkileşimin olduğu bir bölge ve aynı zamanda da ayıran bir sınırdı. Bu çok kültürlü bağlamda ilerlemeci düşünceler olgulara yönelik olarak ortaya çıktı. Öğretme ve öğrenme de sorunsallaştırıldı ve konular değişiklik gösterdi. Bu değişimle birlikte Daskyleion Satraplığı'ndaki seçkinler ve diğerleri okullara daha fazla ilgi duymaya başladı.
Özet (Çeviri)
Ancient cultures, scholars and education systems provides a knowledge and gives a perception for contemporary civilizations' roots. In this regard historico – sociological past of Anatolia gives much perspective as others and this work intended to figure it out. Historical facts, events and other artificial informations provided by sources are subject of interpretation within a historico sociological comparison method. Troughout an Achaemenid administration in northwestern region of Anatolia kept its importance of being a cultural interaction zone and a border between Anatolian civilizations, Thracians and mainland Greeks. In this multicultural context much of progressive ideas occured through facts. Teaching and learning was also to considered as problematics and subjects were in changed as well. Within the shift elites or people in Daskyleion territory were gave much attention to schooling.