Etkinlik turizmi kapsamında festivaller ve Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin yerel halk üzerindeki sosyal etkileri konulu bir araştırma
Festivals within the context of event tourism and a research about social impacts of Antalya Altın Portakal Film Festival on residents
- Tez No: 280437
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Özel ilgi turizmi kavramı altında incelenen etkinlik turizmi, son yirmi yıldır etkinliklerin hızlı gelişimleri ve yarattıkları ekonomik kazanımlar nedeniyle hızla önem kazanmıştır. Etkinlikler, çeşitlerindeki büyük farklılıklar ve sınıflandırma güçlüklerine rağmen, hem ekonomik hem de -bu çalışmada ağırlıkla incelenen- sosyal boyutları nedeniyle gelecekte turizmle daha iç içe olacaktır.Turizm ve etkinliklerin kesiştiği yerde kullanılan etkinlik turizmi kavramının düzenlendiği yerle sosyolojik açıdan en gerçekçi, tarihsel, kültürel ilişkilere sahip ve mümkün olduğunca ekonomik yararların ilk planda tutulmadığı bağları beraberinde getiren bir çeşidi olan festivaller bu araştırmaya konu edilmiştir. Bu noktada en önemli denge, festivallerin içinden çıktıkları toplumun değerlerini ve kutlama temasını ekonomik getirilerin çekiciliğine feda etmemesidir. Bu yola giren bir festival eninde sonunda yok olacak ya da toplumsal temellerini kaybederek popüler tüketim yolunda çok sınırlı bir yaşam sürecektir.Gelişme ve büyüme ile köklerini kaybetmeme dengesini en anlamlı gözetecekler ise kuşkusuz yerel halk olacaktır. Bu nedenle, bu çalışmada yerel halka danışılarak kırkyedi yıllık bir geleneğin dengeli bir biçimde sürdürülebilmesi için düzeltilmesi ve geliştirilmesi gereken yönleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Analizler sonucunda ayrıntıları çalışmada verilen altı sosyal etki boyutu ve bu boyutlarla ilgili farklı algılara sahip beş farklı küme elde edilmiştir. Farklı algıların hangi önermelerden kaynaklandığı ise post hoc (ondan sonra) testleriyle ekler kısmında ayrıntılı olarak sunulmuştur. Bunun yanı sıra yerel halka açık uçlu sorularla düşüncelerini belirtme fırsatı sunulmuş, onların beklenti ve algıları ayrı ayrı incelenmeye çalışılmıştır.Analiz bulgularıyla yazındaki örneklerden elde edilen çeşitli deneyimler, gelecek yıllarda düzenlenecek festivaller için bazı önerileri de beraberinde getirmektedir. Örneğin, gönüllülük kavramıyla ilgili uygulamalarda görülen eksiklikler önemli bulgulardan biridir. Çünkü incelenen birçok örnekte ve halkın yanıtlarında, gönüllüler hem festivalin örgütlenmesi hem de toplumsal kaynaşma konularındaki katkılarından ötürü çokça öne çıkarılmıştır. Antalya Altın Portakal Film Festivali de bu yönde daha güçlenecek önlemleri alarak toplumla bağını bir adım daha öteye taşımalıdır.
Özet (Çeviri)
Event tourism, examined as a concept of special interest tourism, has gained importance rapidly in last two decades due to the great developments in events and to the financial earnings created by them. Though they have huge differences in variety and hardnesses to make classifications, events would be more nested with tourism in near future than ever owing to both economic and the social dimensions.Festivals as a type of event tourism which possess sociologically the most realistic, historical, cultural relations with the place where they take place and which do not consider economic profits in the first rank were selected as the theme of this research. At this point, the most vital balance is not to sacrifice the values and celebration themes of the community in which the festival was born for the sake of the attraction of economic profits. If a festival is in the mentioned way, it will disappear anyway in near future or else it will last a limited life in the way of popular consommation by losing its social roots.The ones who observe the balance between development and not losing the roots would undoubtedly be the residents. Thus, through consulting the residents, the aspects of a forty-seven year old tradition that need to be corrected and improved in order to be sustained in a balance were adressed to reveal.As a consequence of the statistical analysis six social impact dimensions and five distinct clusters possessing diverse perceptions about these dimensions were identified. The items causing these different perceptions were determined in detail by the post hoc tests in the appendices. In addition, residents were asked to state their opinions through open-ended questions in the questionnaire and their expectations and perceptions were handled separately.Analysis findings and some cases from the literature bring about some recommendations for the festivals which will be held in near future. For instance, the lack of volunteered labour is one of the considerable findings. Because, in the cases examined in the literature and in the responses of residents; volunteerism was frequently associated with great importance thanks to its contributions for organization and social cohesion.