Geliştirilen Temel Matematik Becerileri Öğretim Programı'nın (TEMABÖP) Diskalkuli riski olan öğrencilerin matematik performansına etkisi: Müdahaleye tepki modeli ikinci aşama uygulaması
The effect of the Developed Basic Mathematics Skills Intervention Program (TEMABOP) on the mathematics performance of students at risk of Dyscalculia: Response to intervention model tier two implementation
- Tez No: 881028
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı, kanıt temelli uygulamaları temel alarak geliştirilen Müdahaleye Tepki Modeli ikinci aşama uygulaması olarak geliştirilen Temel Matematik Becerileri Destek Öğretim Programı' nın (TEMABÖP) diskalkuli için risk altındaki öğrencilerin matematik performansı (sayılar ve işlemler öğrenme alanındaki matematik başarısı, toplama ve çıkarma işlem akıcılığı) üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın tasarımında yarı-deneysel desenlerden biri olan Regresyon Süreksizlik Deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın uygulama süreci 2022- 2023 eğitim öğretim yılının bahar yarı yılında, Ankara ili Çankaya ilçesinde hizmet veren bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ön-test ve son-test aşamalarında olmak üzere iki kez matematik taraması yapılmıştır. Okuldaki 118 birinci sınıf öğrencisi her iki taramaya da katılmıştır. Araştırmada TEMABÖP müdahalesine dahil edilen risk grubu öğrenciler ön-test tarama sonuçlarına göre belirlenmiştir. Ön-test taramasında elde ettiği toplam tarama puanı bakımından en alt %15' lik dilimde yer alan öğrenciler diskalkuli için risk altındaki öğrenciler olarak belirlenmiştir. Bu ölçüte göre risk grubuna giren öğrenci sayısı 18'dir. TEMABÖP, Müdahaleye Tepki Modeli' nin ikinci aşamasına uygun olarak küçük grup müdahalesi şeklinde tasarlanmış olduğundan bu 18 öğrenci, altı kişilik üç öğretim grubuna ayrılmıştır. Risk grubu olarak belirlenen bu öğrenciler kendi öğretim grupları için belirlenen ders saatinde altı hafta boyunca haftada dört oturum olmak üzere toplamda 24 TEMABÖP dersine katılmıştır. Gerçekleştirilen regresyon süreksizlik analizi sonuçları TEMABÖP müdahalesine katılan öğrencilerin matematik performanslarında ön-testten son-teste istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir gelişme olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin ön-test ve son-test verileri bireysel bazda incelendiğinde 18 öğrenciden 13'ünün TEMABÖP müdahalesi neticesinde son-testte ön-teste göre önemli ölçüde gelişme göstererek son-testteki kesme puanının üzerinde puanlar elde ettikleri görülmüştür. Üstelik bazı öğrenciler son-testteki okul ortalamasını yakalamış hatta geçmiştir. Geriye kalan beş öğrenci ise 24 oturum boyunca TEMABÖP müdahalesi almalarına rağmen son-testte ön-teste göre anlamlı miktarda bir gelişme kaydedememiştir. Bu öğrencilerin matematik performansı son-testte de kesme puanının altında kalmıştır. Diğer bir deyişle, TEMABÖP müdahalesine katılan öğrencilerden 13'ü son-testte risk grubundan çıkarken beş öğrenci diskalkuli için risk altında kalmaya devam etmiştir. Müdahaleye Tepki Modeli' ne (MTM) göre küçük grup müdahalesi ile desteklenmesine rağmen güçlük yaşadığı alanda gelişme kaydedemeyen öğrenciler“müdahaleye yanıt vermeyenler”olarak nitelendirilmektedir. Benimsenen MTM yaklaşımına bağlı olarak bu öğrenciler öğrenme güçlüğü şüphesi ile tanılamaya yönlendirilmekte veyahut daha yoğun müdahale programlarına alınarak desteklenmeye devam edilmektedir. Bu araştırmada öğrencilerin çoğunluğu TEMABÖP müdahalesine olumlu yanıt vererek ele alınan beceriler bakımından risk grubundan çıkarken beş öğrenci müdahaleye yanıt vermemiştir. Sonuç olarak, TEMABÖP müdahalesi diskalkuli için risk altındaki birinci sınıf öğrencilerinin matematik performanslarını geliştirmelerinde etkili olmuştur. Öğrenci, veli ve öğretmenlerden elde edilen sosyal geçerlik bulguları ise TEMABÖP müdahalesinin tüm paydaşlar açısından sosyal olarak geçerli bir program olduğuna işaret etmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular alan yazın bilgisi ışığında tartışılmış, uygulamaya ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the Basic Mathematics Skills Intervention Program (TEMABOP) which is presented as the tier two implementation of the Response to Intervention Model, developed based on evidence-based practices, on the mathematical performance (mathematical achievement in numbers and operations, addition and subtraction fluency) of students at-risk for dyscalculia. Regression Discontinuity Design, one of the quasi-experimental designs, was preferred in the design of the research. The implementation process of the research was carried out in the spring semester of the 2022-2023 academic year in a public primary school serving in Cankaya district of Ankara. Mathematics screening was conducted twice in the pre-test and post-test stages of the research. 118 first-grade students at the school participated in both screenings. In the study, the risk group students participated in the TEMABÖP intervention were determined according to the pre-test screening results. Students in the bottom 15% in terms of the total screening score obtained in the pre-test screening were determined as students at-risk for dyscalculia. According to this criterion, the number of students in the risk group is 18. Since TEMABÖP was designed as a small group intervention in accordance with the second stage of the Response to Intervention (RtI), these 18 students were divided into three teaching groups of six. These students, who were determined as-the risk group, attended a total of 24 TEMABÖP lessons, four sessions per week for six weeks, during the lesson hours determined for their teaching groups. The results of the regression discontinuity analysis showed that there was a statistically significant improvement in the mathematics performance of the students participating in the TEMABÖP intervention from pre-test to post-test. When the pre-test and post-test data of the students were examined individually, it was seen that 13 out of 18 students showed a significant improvement in the post-test compared to the pre-test as a result of the TEMABÖP intervention and achieved scores above the cut-off score in the post-test. Moreover, some students met or even exceeded the school average in the post-test. Although the remaining five students received TEMABÖP intervention for 24 sessions, they could not make a significant improvement in the post-test compared to the pre-test. The mathematics performance of these students remained below the cut-off score in the post-test. In other words, 13 of the students who participated in the TEMABÖP intervention were out of the risk group in the post-test, while five students remained at risk for dyscalculia. According to the RtI, students who cannot make progress in the area in which they have difficulty despite being supported by small group intervention are described as“non-responders”. Depending on the MTM approach adopted, these students are either referred for diagnosis with suspicion of learning disabilities or continue to be supported by taking them into more intensive intervention programs. In this study, the majority of students responded positively to the TEMABÖP intervention and fell out of the risk group in terms of the skills addressed, while five students did not respond to the intervention. In conclusion, TEMABÖP intervention was effective in improving the mathematics performance of first grade students at-risk for dyscalculia. Social validity findings obtained from students, parents and teachers indicate that the TEMABÖP intervention is a socially valid program for all stakeholders. The findings obtained from the research were discussed in the light of literature knowledge and suggestions were made for practice and future research.