Ortaöğretim öğrencilerinin Türk Dili ve Edebiyatı ile İngilizce derslerindeki akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school students' academic success in Turkish Language and Literature and English courses
  1. Tez No: 658006
  2. Yazar: GÜLFİDAN KADRİYE ŞENGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim öğrencilerinin Türk Dili ve Edebiyatı ile İngilizce derslerindeki akademik başarılarını ilişkisel olarak değerlendirmeyi ve öğrencilerin anadili yetkinliği ile yabancı dil öğrenme başarısı arasındaki ilişki konusundaki görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında bir sosyal bilimler lisesinde öğrenim gören hazırlık sınıfı öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri (n= 434) oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri kaynağı, öğrencilerin dönem sonu karne notlarıdır. Nicel verilerin analizinde betimleyici istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Post Hock testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır. Öğrencilerin karne notlarına göre akademik başarıları, sınıf düzeyine ve cinsiyete göre iki değişken açısından incelenmiştir. Araştırmanın nitel veri kaynağı ise araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış sorulara gönüllü öğrencilerin (n= 61) verdikleri yazılı yanıtlardır. Toplanan veriler“içerik çözümlemesi”tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucuna göre, öğrencilerin Türk Dili ve Edebiyatı ile İngilizce derslerindeki puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Öğrencilerin dil puanları arasında cinsiyet değişkeni bağlamında anlamlı bir fark bulunmazken sınıf düzeylerine göre farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin görüş formlarında yer alan anadili yetkinliği ile yabancı dil başarısı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya yönelik sorulara verdikleri yanıtlar ise öğrencilerin anadilini iyi bilmenin yabancı dil öğrenmeye katkısı konusunda bilinçli olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the success of the students in Turkish Language and Literature and English courses studying at secondary level and to reveal their views on the relationship between native language proficiency and foreign language learning achievement. The research group consisted of the preparatory class, the 9th, 10th, and 11th grade students (n= 434) studying at a social sciences high school in the 2018-2019 academic year. The quantitative data source in the research is the final scores of the students' in their report cards. Pearson correlation analysis, independent t test, one way variance analysis (ANOVA) and Scheffe test from one of the Post Hock Tests were used in the analysis of the quantitative data. The academic achievement of the students according their grades in the school report was examined in terms of two variables which are grade level and gender. The qualitative data source of the research is the written answers given by the voluntary students (n= 61) to the semi-structured questions prepared by the researcher. The collected data were analyzed using the“content analysis”technique. According to the result of the research, a moderate level positive significant correlation between the scores of the students in Turkish Language and Literature and English courses was determined. While there was no significant difference between students' language scores in the context of gender variable, it was seen that the difference was significant according to the class levels. The answers given to the questions trying to understand the relationship between native language proficiency and foreign language success in the opinion forms showed that students were conscious about the contribution of knowing their mother tongue to learning foreign languages.