Yerel yönetimlerde muhasebe uygulamalarının bütçe üzerine etkileri; Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The effects of accounting practices in local governments on the budget; Ankara Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 658036
  2. Yazar: SAFA BAHADIR ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA BALIKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Büyükşehir belediyelerinde yaşanan kentleşme süreci ile beraber artan hizmet yükünün tetiklediği bütçe açıkları ve borçlanma gibi mali yapı sorunları inceleyerek Büyükşehir belediyelerinin sosyal ve iktisadi problemlerine çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak öncelikle Büyükşehir Belediyelerinin harcama ve gelirleri analiz edilmekte akabinde mali yapıdaki sorunlar tespit edilmektedir. İlgili tespit edilen edilen problemlere Ankara Büyükşehir Belediyesi bilançolarından faydalanılarak mali tablo rasyo analizleri uyguaması ile çözüm önerileri sunulmaktadır. Çalışmanın sonuçları, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin borç ödeme gücünü gösteren rasyoların ideal oranların altında olduğu, borç stokunun toplam gelire oranının sabit kalmadığı ve borçların sürdülebilir olması konusunda sorunlar yaşadığına işaret etmektedir. Bu nedenle çalışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bütçe açıkları ve borçlanma ile alakalı sorunlarını çözerken en basit yol olan borçlanmayı tercih etmesine kısıtlamalar getirerek, mevcut kaynaklarını, gelirlerini artırma, elindeki kaynakları daha verimli ve aktif kullanma akabinde harcamaların verimsiz ve etkin kullanılmamasıyla alakalı çalışmalar yapıp içerisinde bulunduğu mali sorunu çözmeye yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to offer solutions to the social and economic problems of metropolitan municipalities by examining the budget deficits and borrowings caused by the increasing service burden with the urbanization process in metropolitan municipalities. For this purpose, first of all, the expenditures and revenues of Metropolitan Municipalities are analyzed and solutions are offered by making use of the balance sheets of Ankara Metropolitan Municipality and applying financial table ratio analysis to the problems identified in the financial structure such as budget deficit and borrowing. The results of the study indicate that the ratios showing the debt solvency of Ankara Metropolitan Municipality are below the ideal ratios, the ratio of the debt stock to the total income is not fixed, and the debt has problems in sustainability. For this reason, the study puts restrictions on the choice of borrowing, which is the simplest way while solving the problems related to budget deficits and borrowing of Ankara Metropolitan Municipality, increasing its existing resources, revenues, using its resources more efficiently and actively, and then carrying out studies on inefficient and inefficient use of expenditures. Offers suggestions to solve its financial problem.